Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Západ se mýlí, když předpokládá, že Moskva nikdy nepoužije jaderné zbraně. Uvedl, že zvažuje rozmístění konvenčních raket v dosahu Spojených států a jejich spojenců. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.
Putin poprvé od začátku války na Ukrajině hovořil tváří v tvář s vedoucími redaktory mezinárodních tiskových agentur. Odmítl tvrzení Západu, že by Rusko mohlo zaútočit na NATO, jako „hloupé“ a odvolal se na vojenskou sílu aliance. Vyjádření ohledně jaderných zbraní však znělo jinak.
🇷🇺PUTIN SAYS RUSSIA COULD USE NUCLEAR WEAPONS:
— WORLD AT WAR (@World_At_War_6) June 5, 2024
”For some reason, the West believes that Russia will never use it," We have a nuclear doctrine, look what it says. If someone's actions threaten our sovereignty and territorial integrity, we consider it possible for us to use all… pic.twitter.com/Kp7ca3esQs
Na otázku ohledně rizika jaderné války 71letý šéf Kremlu odpověděl, že ruská jaderná doktrína použití těchto zbraní připouští, pokud by byla ohrožena územní celistvost nebo svrchovanost země.
„Z nějakého důvodu se Západ domnívá, že Rusko je nikdy nepoužije,“ řekl Putin na dotaz agentury Reuters ohledně rizika jaderné eskalace kvůli Ukrajině během více než tříhodinového rozhovoru.
„Máme jadernou doktrínu, podívejte se, co se v ní píše. Pokud něčí jednání ohrožuje naši suverenitu a územní celistvost, považujeme za možné, abychom použili všechny prostředky, které máme k dispozici. To by se nemělo brát na lehkou váhu.“
Zveřejněná ruská jaderná doktrína z roku 2020 stanoví podmínky, za nichž by ruský prezident zvažoval použití jaderné zbraně. Obecně jako odpověď na útok s použitím jaderných nebo jiných zbraní hromadného ničení nebo na použití konvenčních zbraní proti Rusku, „když je ohrožena samotná existence státu“.
Putin odmítl tvrzení Západu, že Rusko „chřestí jaderbými zbraněmi“. Poukázal na to, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně ve válce. V roce 1945 zaútočily na japonská města Hirošimu a Nagasaki.
Zbraně útočící na ruské území
Putin varoval, že rozhodnutí Západu umožnit Ukrajině používat stále výkonnější západní rakety k úderům na ruské území je vážnou eskalací. Uvedl, že takové zbraně budou muset být naváděny západními systémy a personálem.
Prezident Joe Biden povolil Kyjevu odpalovat zbraně dodávané USA na vojenské cíle uvnitř Ruska, ale Washington stále zakazuje Kyjevu zasáhnout Rusko raketami ATACMS, které mají dolet až 186 mil (300 km), a dalšími zbraněmi dlouhého doletu dodávanými USA.
„Neustálá eskalace může vést k vážným následkům,“ řekl Putin minulý týden novinářům v Uzbekistánu, těsně před rozhodnutím USA. „Pokud k těmto vážným důsledkům dojde v Evropě, jak se zachovají Spojené státy s ohledem na naši paritu v oblasti strategických zbraní?“ dodal. („Strategické“ je v tomto případě eufemismus pro jaderné zbraně, vysvětluje sever Vox.) Jen o týden dříve provedla ruská armáda ve svém jižním vojenském okruhu vedle Ukrajiny cvičení simulující použití taktické jaderné zbraně.
Na otázku ohledně rozhodnutí Západu Putin rozlišoval mezi různými zbraněmi. Uvedl však, že použití raket ATACMS nebo britských střel Storm Shadow proti Rusku by mohlo vést k tvrdší reakci Moskvy.
„Vylepšíme naše systémy protivzdušné obrany a zničíme je,“ řekl Putin. „Z Ruska byste neměli dělat nepřítele. Ubližujete tím jen sami sobě, víte?“