Nastupující prezident USA Joe Biden hodlá ponechat v platnosti zákaz letů do USA z Velké Británie, většiny EU a Brazílie. A to i přes pondělní vyjádření Bílého domu, že zákaz skončí 26. ledna. Informuje o tom BBC.
Prezident Joe Biden složí přísahu ve středu 20. ledna. Jeho tisková mluvčí Jen Psakiová na Twitteru uvedla, že vzhledem k epidemiologické situaci není správný čas na rozvolnění mezinárodních letů.
Evropané se do USA nedostanou od března 2020, zákaz letů z Brazílie platí od května.
„Na základě doporučení našich zdravotnických expertů se nová administrativa nechystá od 26. ledna rozvolnit restrikce. Naopak plánujeme zpřísnit protiepidemická opatření týkající se mezinárodních cest tak, abychom zamezili šíření covidu-19,“ uvedla dále Psakiová.
Její vyjádření přišlo jen několik minut poté, co končící prezident Donald Trump podepsal dekret, který měl ukončit restrikce na mezinárodní lety z Velké Británie, Irska, 26 zemí ze schengenské části EU a Brazílie. Podle prezidentova příkazu měl zůstat v platnosti pouze zákaz letů z Číny a Íránu. Rozhodnutí navrhl končící ministr zdravotnictví Alex Azar.
„Souhlasím s ministrem zdravotnictví, že jde o nejlepší cestu, jak chránit Američany před covidem-19 a zároveň jim umožnit bezpečně cestovat,“ uvedl Trump podle CNN.
Rozvolnění opatření mělo navazovat na doporučení Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) z minulého týdne, podle nějž by stačilo, aby se všichni cestující do USA prokázali negativním testem na covid. Podle CDC by se měli nechat otestovat nejpozději tři dny před letem a osvědčení o negativním testu předložit ještě před nástupem do letadla. Případně by s sebou museli mít písemné osvědčení, že nemoc covid-19 v poslední době prodělali.
Aerolinky lobbují
Rozhodnutí Bidenovy administrativy nepotěší šéfy největších amerických aerolinek, kteří začátkem ledna jednali jak s Bílým domem, tak s CDC. Trumpovy kroky zřejmě navazují na tato jednání, píše CNN. Zástupci tří největších amerických leteckých společností (American Airlines, Delta Air Lines a United Airlines) napsali dopis viceprezidentovi Mike Penceovi a žádali jej o implementaci globálního testovacího programu pro všechny cestující do USA. „Takový program by umožnil uvolnit restrikce na cestování z Británie, Evropy a Brazílie,“ napsali představitelé aerolinek, které přicházejí o obrovské peníze.