Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl v úterý večer na první návštěvu totalitní Severní Koreje po 24 letech. Přivítal jej červený koberec a diktátor Kim Čong-un. Informuje o tom BBC, The Guardian a další média.
Ihned po vystoupení z letadla Putina přivítal severokorejský vůdce Kim Čong-un. V doprovodu vojenské čestné stráže spolu několik minut živě hovořili, píše BBC.
Putin's first visit to Pyongyang in over 24 years. North Korea knows a thing or two about the personality cult.
— Velina Tchakarova (@vtchakarova) June 18, 2024
Currently, NK is key provider of ammunition for Russia’s war of attrition against Ukraine. #Velsig #geopolitics pic.twitter.com/eXvOKiBcbd
Oba vůdci se naposledy setkali v září na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Toto je však Putinova první cesta do Pchjongjangu od roku 2000.
Vazby mezi oběma vyděděnými státy v posledních letech zesílily, zejména po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu. Severní Korea potřebuje pomoc s vesmírnou technologií. Zemi se nedávno nepodařilo vyslat na oběžnou dráhu druhou špionážní družici. Totalitní stát potřebuje také potraviny, palivo a devizové prostředky. A Rusko se ve válce na Ukrajině potýká s trvalým nedostatkem zbraní.
Kreml cestu označil za „přátelskou státní návštěvu“. Ruská média informovala, že Putin a Kim možná podepíší dohodu o partnerství, včetně bezpečnostních otázek. Měli by také poskytnout společná prohlášení pro média. Očekává se přehlídka na Kim Ir-senově náměstí. Putin má také naplánovaný koncert a navštíví kostel Životodárné Trojice v Pchjongjangu, jediný pravoslavný kostel v Severní Koreji.
Před svým příjezdem Putin pochválil Kima za „pevnou podporu“ Moskvy ve válce na Ukrajině. V dopise zveřejněném v severokorejských státních médiích Putin slíbil, že s Pchjongjangem vybuduje obchodní a bezpečnostní systémy, „které nebudou kontrolovány Západem“.
Soudruzi ve zbrani
Ruský prezident v článku otištěném v Rodong Sinmun, mluvčím severokorejské vládnoucí strany, rovněž přislíbil podporu snahám Pchjongjangu hájit své zájmy. A to navzdory tomu, co označil za „tlak, vydírání a vojenské hrozby ze strany USA“.
Uvedl, že obě země budou i nadále „rozhodně vystupovat proti“ tomu, co označil za ambice Západu „bránit nastolení multipolárního světového řádu založeného na vzájemném respektování spravedlnosti“.
Jak píše The Guardian, ruský vůdce rovněž pochválil Kima za to, že se vzepřel sankcím Rady bezpečnosti OSN. Sankce, které se týkaly jaderných ambicí jeho režimu, Moskva donedávna podporovala.
Objevily se zprávy, že Putin bude v Pchjongjangu ubytován v penzionu Kumsusan, kde naposledy pobýval čínský vůdce Si Ťin-pching během své státní návštěvy Severní Koreje v roce 2019.
Putinovu delegaci tvoří jeho nový ministr obrany Andrej Bělousov, ministr zahraničí Sergej Lavrov a místopředseda vlády Alexandr Novak.
Kim minulý týden prohlásil, že vazby s Ruskem se „vyvinuly v nerozborný vztah soudruhů ve zbrani“. Během jejich loňského setkání Putin řekl, že vidí „možnosti“ vojenské spolupráce se Severní Koreou, zatímco Kim popřál ruskému prezidentovi „vítězství“ na Ukrajině.
Bílý dům uvedl, že USA jsou znepokojeny užšími vazbami mezi Ruskem a Severní Koreou.
„Nejsme znepokojeni samotnou cestou Putina do Severní Koreje,“ řekl v pondělí novinářům mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby. „Děsí nás však prohlubování vztahů mezi těmito dvěma zeměmi.“
Míří i do Vietnamu
John Nilsson-Wright, vedoucí programu Japonsko a Korea v Centru pro geopolitiku na Cambridgeské univerzitě, uvedl, že Putin „posiluje vazby se svým starým partnerem z dob studené války“. „Snaží se čelit jakýmkoli náznakům, že se USA a jejich spojencům podařilo Moskvu izolovat,“ řekl analytik.
Dodal, že „posiluje vztahy mezi autoritářskými režimy v době, kdy jsou demokratické vlády v defenzivě a čelí globálním bezpečnostním výzvám“ na Blízkém východě, ve východní Asii a na Ukrajině.
Washington a Soul obvinily Pchjongjang, že dodává Moskvě dělostřelectvo a další vybavení, nejspíše výměnou za potraviny a vojenskou pomoc a technologie. Severní Korea i Rusko existenci zbrojní dohody popírají.
Po Severní Koreji by měl Putin navštívit Vietnam, komunistický stát a dlouholetého spojence, kde by obě země měly jednat například o obchodu.
Putin naposledy navštívil Severní Koreu v roce 2000, na začátku své prezidentské kariéry, kdy se setkal s Kimovým otcem Kim Čong-ilem, který tehdy Koreji vládl.