Čína změnila názvy stovek vesnic a měst v oblasti Sin-ťiang, čímž se snaží vymazat ujgurskou muslimskou kulturu. O zprávě organizace Human Rights Watch (HRW) informuje BBC, The Guardian a další servery.
Podle zprávy této skupiny byly v letech 2009 až 2023 v Sin-ťiangu nahrazeny stovky vesnic s názvy souvisejícími s náboženstvím, historií nebo kulturou Ujgurů. Podle výzkumu, který vychází z údajů zveřejněných samotnou Čínou, z názvů míst mizí slova jako „sultán“ a „svatyně“ – nahrazují je výrazy jako „harmonie“ a „štěstí“.
Xinjiang: China accused of renaming hundreds of Uyghur villages – https://t.co/G2fQLkkIGY https://t.co/beLeoaRCQT
— Uyghur Fighter (@uyghur_fighter) June 19, 2024
„Čínské úřady mění stovky názvů vesnic v Sin-ťiangu z těch, které mají pro Ujgury bohatý význam, na ty, které odrážejí vládní propagandu,“ uvedla Maya Wang, úřadující ředitelka organizace Human Rights Watch pro Čínu. „Tyto změny názvů se zdají být součástí snahy čínské vlády vymazat kulturní a náboženské projevy Ujgurů,“ dodala.
Podobně mluví Rayhan Asat, ujgurský právník zabývající se lidskými právy. „Tyto změny jsou součástí cíle Pekingu zcela vymýtit ujgurskou kulturu a lid a vytvořit systém apartheidu,“ řekl pro The Guardian. „Státem nařízená politika vymazávání a nahrazování měla za cíl oddělit Ujgury od naší historie, kultury a civilizace,“ dodal.
BBC se kvůli těmto tvrzením obrátila na čínské velvyslanectví v Londýně.
Násilná asimilace
Čínské úřady v posledních letech radikálně přetvářejí společnost v Sin-ťiangu ve snaze asimilovat tamní menšinové ujgurské obyvatelstvo do hlavního proudu čínské kultury.
Výzkumníci z HRW a norské organizace Uyghur Hjelp studovali názvy vesnic v Sin-ťiangu z internetových stránek čínského Národního statistického úřadu za období 14 let. Zjistili, že během této doby došlo ke změně názvů 3 600 z 25 000 vesnic v Sin-ťiangu.
Podle HRW se většina těchto změn názvů „jeví jako všední“. Přibližně pětina, tedy 630 změn, však odstraňuje odkazy na ujgurské náboženství, kulturu nebo historii.
Slova, která mají pro ujgurské obyvatelstvo Číny velký význam – včetně hoja, titulu pro súfijského náboženského učitele, a politických nebo čestných titulů, jako jsou sultán a beg – byla nahrazena slovy, která podle HRW odrážejí „nedávnou ideologii čínské komunistické strany“, včetně „harmonie“ a „štěstí“.
V jednom z příkladů, na které zpráva upozorňuje, byla v roce 2018 přejmenována vesnice Aq Meschit („bílá mešita“) v okrese Akto na jihozápadě Sin-ťiangu na vesnici Unity.
Čína obvinění odmítá
Stále více důkazů poukazuje na systematické porušování lidských práv ujgurského muslimského obyvatelstva v zemi. Peking tato obvinění odmítá.
Většina ujgurských muslimů v Číně žije na severozápadě země, v oblastech jako Sin-ťiang, Čching-chaj, Kan-su a Ning-sia. V Číně žije zhruba 20 milionů muslimů. Ačkoli je Čína oficiálně ateistickou zemí, úřady prohlašují, že jsou tolerantní k náboženské svobodě. Pozorovatelé však tvrdí, že v posledních letech jsou svědky potlačování organizovaného náboženství v celé zemi.
Podle HRW se zdá, že přejmenovávání vesnic a měst sice pokračuje. Většina názvů míst byla však změněna v letech 2017 až 2019. Skupina tvrdí, že se to shoduje s eskalací nepřátelských akcí proti ujgurskému obyvatelstvu v Sin-ťiangu.
Čína v minulosti využívala hrozbu „násilného terorismu, radikalizace a separatismu“ k ospravedlnění masového zadržování Ujgurů.
Výzkum navazuje na zprávu zveřejněnou v loňském roce. HRW v ní obvinila čínský stát ze zavírání, ničení a přejmenovávání mešit ve snaze omezit praktikování islámu v Číně.