Velcí američtí hudební vydavatelé Sony Music, Universal Music Group a Warner Records podali u federálních soudů žaloby na provozovatele AI generátorů hudby Suno a Udio. Podle nahrávacích společností se dopustili porušení autorských práv v masovém měřítku. Informují o tom NBC a The Guardian.
Americké nahrávací společnosti podle televize NBC podaly žaloby v koordinaci s americkou Asociací nahrávacího průmyslu – největší organizaci reprezentující hudební průmysl v USA založenou a placenou velkými hudebními vydavateli.
Jedná se o vůbec první žaloby proti AI platformám v hudebním odvětví a nebudou ani poslední. AI je hrozbou pro hudební průmysl. Představuje riziko pro existenci samotných tvůrců a podnikání hudebních vydavatelů.
U.S. record labels are suing AI music generators, alleging copyright infringement https://t.co/b3JeWLJQhs
— audai (@audaiuk) June 25, 2024
Společnosti Suno a Udio se podle hudebních vydavatelů dopustily významného porušení autorských práv, když bez souhlasu zkopírovaly velké množství autorsky chráněné hudby, na které trénovaly své internetové aplikace pro generování audio stop.
Cílem těchto aplikací je podle žalob podaných v New Yorku a Massachusetts přímo konkurovat lidským tvůrcům, hudbu zlevňovat a nakonec lidskou tvorbu zastínit, což představuje přímé ohrožení umělců a hudebního průmyslu.
Záměrně zdroje tají
Hudba generovaná umělou inteligencí neobsahuje žádné skutečné sdělení nebo emoce, AI totiž necítí a není kreativní. Stejnému nebezpečí jako průmysl hudební čelí i ten filmový. AI je přímou hrozbou i pro knižní autory či tvůrce videoher.
Podle žalob se podařilo uživatelům platforem Suno a Udio znovuvytvořit prvky skutečně existujících skladeb. Obě firmy se záměrně vyhýbaly zveřejnění informací o zdrojích použitých k tréningu svých AI generátorů hudby.
V tom případě nejde o neúmyslné, ale cílené porušování autorských práv. Generální ředitel Suno, Mikey Shulman, podle listu The Guardian vysvětlil, že jejich produkt nemá replikovat již existující hudbu, ale umožnit tvorbu písní nových.
Stejně jako velké jazykové modely, tak i AI generátory hudby se učí na obrovském množství dat. Právě tato praxe například u ChatGPT spustila debaty o nutnosti ochraňovat autorská práva a lidské tvůrce, kteří se kreativitou živí.