Zemědělci v Dánsku budou muset platit za znečišťující látky, které jejich dobytek vypouští jako plyn, poté co vláda odsouhlasila zavedení první daně z emisí v zemědělství na světě. Informoval o tom deník Guardian.
Dohoda, dosažená v pondělí večer po měsících napjatých jednání mezi zemědělci, průmyslem, politiky a ekologickými skupinami, zavede v roce 2030 účinnou daň ve výši 120 dánských korun (přibližně 390 Kč) za tunu znečištění skleníkovými plyny z chovu hospodářských zvířat, která se v roce 2035 zvýší na 300 dánských korun (přibližně 975 Kč) za tunu.
Flatulent livestock to incur green levy in Denmark from 2030 | Greenhouse gas emissions | The Guardian https://t.co/5JJtYPedDz
— Simon Bradley (@sibradley1) June 26, 2024
Podpora ekologizace živočišné výroby
Výnosy se mají shromažďovat ve fondu na podporu ekologizace živočišné výroby po dobu nejméně dvou let od vstupu daně v platnost, píše deník Guardian.
„Píšeme novou kapitolu v historii dánského zemědělství,“ řekl ministr zemědělství Jacob Jensen.
Zemědělství je zodpovědné za zhruba třetinu znečištění, které ohřívá planetu – přibližně polovina z toho pochází od zvířat, ale zákonodárci se dosud zdráhali omezit jeho emise. Rozzlobení zemědělci letos několikrát zastavili dopravu v evropských hlavních městech a někdy násilnými protesty daonutili vedoucí představitele EU zmírnit pravidla.
Přežvýkavci, jako je skot a ovce, uvolňují při trávení potravy obrovské množství metanu. Plyn, který se uvolňuje i při těžbě a zpracování fosilních paliv, ohřeje planetu za 20 let asi 80krát více než oxid uhličitý, ale v atmosféře nevydrží tak dlouho.