Italská premiérka Giorgia Meloni vyjádřila své rozčarování nad nedávnou dohodou evropských lídrů o rozdělení nejvyšších pracovních míst v EU mezi hlavní proevropské strany a prohlásila, že nebere v úvahu posun bloku směrem doprava. Dohoda zahrnovala jmenování Ursuly von der Leyen na druhé funkční období předsedkyně Evropské komise a rozdělení dalších dvou klíčových postů mezi socialisty a liberály. Meloni kritizovala rozhodující představitele s tím, že „občané nejsou dostatečně zralí na přijímání určitých rozhodnutí“, a obvinila je, že upřednostňují oligarchii před demokracií.
Meloni, která vede frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), třetí největší parlamentní skupinu, byla z dohody o obsazení nejvyšších postů vynechána. Navzdory své frustraci se údajně dohodla s českým premiérem na podpoře balíčku výměnou za vlivné posty v příští Evropské komisi. ECR by mohla potenciálně ovlivnit potvrzení von der Leyen v Evropském parlamentu, kde by mohla potřebovat širší podporu mimo proevropské skupiny, protože někteří poslanci by se mohli zdržet hlasování, informuje Guardian.
Italian Prime Minister Giorgia Meloni has hit out at the EU top jobs backroom deal.https://t.co/gc9cYbRWPQ
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) June 26, 2024
Kritika italské premiérky odráží kritiku maďarského premiéra Viktora Orbána, dalšího euroskeptického lídra mimo hlavní proevropské skupiny. Ačkoli Meloni a Orbán nesjednotili svůj odpor, oba vyjádřili obavy, že dohoda způsobí rozkol v EU. Navzdory této opozici se očekává, že většina vedoucích představitelů EU na nadcházejícím summitu dohodu o pracovních místech potvrdí, což by také vedlo k tomu, že by se Estonka Kaja Kallas stala šéfkou diplomacie bloku a Portugalec António Costa předsedou Evropské rady, píše POLITICO.
Probíhající debata o nejvyšších funkcích v EU vyvolává napětí mezi různými politickými frakcemi v rámci bloku. Diplomatické zdroje zdůraznily obavy z možných průtahů a vyzvaly k rychlému rozhodovacímu procesu, aby se předešlo nejistotě před nadcházejícími parlamentními volbami v některých členských státech. Byla zdůrazněna potřeba stability a varování před tím, aby se během summitu zabředlo do diskusí o složení nové Evropské komise. Ačkoli odpor lídrů, jako jsou Meloni a Orbán, přetrvává, minulé případy ukázaly, že kontroverzní jmenování může postoupit i přes odpor významných členských států.
Tváří v tvář rozdílným politickým přesvědčením a protichůdným zájmům stojí EU před výzvou, jak vyvažovat různé frakce, aby byla zachována soudržnost a efektivní řízení. Nadcházející potvrzení dohody o obsazení nejvyšších pracovních míst prověří jednotu evropských lídrů a jejich schopnost orientovat se v rozmanitém prostředí politiky EU.