Řecko jako první stát Evropské unie (EU) zavedlo šestidenní pracovní týden, napsal server CNBC s odkazem na tamní vládu. Zaměstnanci sice mají pracovat déle, současně však budou mít více peněz. Jiné západní země naopak testují kratší čtyřdenní pracovní týden, připomíná list The Guardian.
Zatímco v řadě západních států společnosti testují čtyřdenní pracovní týden, neboť větší rovnováha mezi pracovním a soukromým životem zlepšuje podle řady důkazů produktivitu, Řecko jde opačným směrem.
Od 1. července tam platí šestidenní pracovní týden. Řecká vláda se tak snaží bojovat proti práci na černo a nedostatku pracovních sil. Legislativu však ostře kritizují odbory. Podle nich se jedná o sprosté vykořisťování. Vláda si za ní ale stojí.
Greece becomes first EU country to introduce a six-day working week https://t.co/1Kl9CHdb9a
— CNBC (@CNBC) July 2, 2024
„Vzhledem k tomu, že máme velký nedostatek pracovních sil, zejména v průmyslu, pracuje se na přesčas – a za přesčasy se často platí načerno,“ cituje CNBC prohlášení řeckého ministra práce Antonise Georgiadise.
„Nedává to žádný smysl,“ pohoršil se podle The Guardian Akis Sotiropoulos z řecké odborové organizace ADEDY. „Když téměř každá jiná země uzákoní čtyřdenní pracovní týden, Řecko musí jít opačnou cestou.“
Proč chybí pracovní síla
Podle zákona budou muset zaměstnavatelé za šestý pracovní den, pokud jej zavedou, zaplatit svým zaměstnancům o 40 procent více. Pokud šestý pracovní den připadne na neděli či svátek, budou muset přidat k běžné mzdě 115 procent.
„Řekové mají odpracováno nejvíce hodin v Evropě. Nyní mohou být navíc po rozhodnutí vlády nuceni pracovat šestý den,“ okomentoval zákon John O’Brennan, profesor práva z Maynooth University v Irsku.
Vzhledem ke zkracování pracovního týdne ve většině civilizovaných zemí je to směšné, dodal expert. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ovšem tvrdí, že jádro legislativy je „přátelské“ k zaměstnancům a orientované na růst.
Úbytek pracovní síly v Řecku lze přičíst finanční krizi z let 2010 až 2018. Země se ocitla na pokraji bankrotu a statisíce mladých lidí odešly hledat příležitosti do zahraničí. Aktuální nezaměstnanost tam činí 11 procent.
Šestidenní pracovní týden neplatí pro sektory stravování a cestovního ruchu. Zaměřuje se na průmyslové podniky a například telekomunikační společnosti s provozní dobou 12 až 24 hodin denně.