Čínské a ruské firmy vyvíjejí útočný dron podobný íránským šáhedům, které již Rusko používá ve své válce proti Ukrajině. S odvoláním na nejmenované evropské a americké zdroje o tom píše agentura Bloomberg. Peking je tak podle nich blíže k poskytnutí smrtící vojenské pomoci Rusku, před čímž ho především Washington varoval.
Firmy podle Bloombergu vedly už v minulém roce jednání o vývoji dronu podobného bezpilotnímu letounu Šáhed, letos už je hotová testovací verze, která by později mohla být poslána do Ruska. Ruská invazní vojska proti Ukrajině použila už tisíce podobných zbraní, které jsou relativně levné na výrobu, ale obrana proti nim je nákladná.
Chinese and Russian companies are developing an attack drone similar to an Iranian model deployed in Ukraine, according to European officials familiar with the matter. https://t.co/MXgkab1xgv
— Bloomberg (@business) July 3, 2024
Spojenci Ukrajiny se obávají, že Čína by podobné drony mohla být schopná produkovat v mnohem větší míře než Írán nebo Rusko. Moskva nyní v produkci stále spoléhá na země jako Severní Korea nebo Írán, na Čínu pak v dodávkách kritických komponentů.
„Čína se snaží při každé příležitosti argumentovat, že je neutrálním hráčem ve válce na Ukrajině. Realita je ale taková, že poskytuje dlouhý seznam komponentů dvojího použití (civilního i vojenského, pozn. ČTK), které umožňují Rusku vyrábět drobnou elektroniku i součásti zařízení pro válku na Ukrajině,“ řekla Bloombergu americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová.
Ruské ministerstvo obrany a zahraničí americké agentuře odmítlo k věci poskytnout vyjádření.
Mluvčí čínské ambasády ve Spojených státech Liou Pcheng-jü uvedl, že „je poměrně jasné, kdo v mezinárodním společenství volá po dialogu a usiluje o mír (na Ukrajině) a kdo boj přiživuje a podněcuje spory“. Čína podle něj stranám války na Ukrajině neposkytuje zbraně a export artiklů „dvojího použití“ přísně kontroluje.