Hurikán Beryl se ve středu přehnal přes Jamajku a přinesl prudký vítr a silný déšť poté, co silná bouře čtvrté kategorie předtím zabila nejméně sedm lidí a způsobila značné škody v jihovýchodním Karibiku.
Americké Národní středisko pro hurikány oznámilo, že se Beryl „otírá o jižní pobřeží Jamajky“.
Vítr a déšť bičovaly ostrov několik hodin, zatímco obyvatelé naslouchali výzvám úřadů, aby se ukryli, dokud bouře nepřejde. Výpadky elektřiny postihly velkou část hlavního města.
Kingston, Jamaica is currently experiencing the most intense wind and rain its has all day from Hurricane Beryl. #HurricaneBeryl #ObservingBeryl #Beryl #JamaicaObserver #AlwaysAhead pic.twitter.com/JDLeSL70Vn
— Jamaica Observer (@JamaicaObserver) July 3, 2024
Přípravy a reakce veřejnosti
Premiér Andrew Holness ve středu odpoledne uvedl, že se do krytů uchýlilo téměř 500 lidí. K večeru poznamenal, že Jamajka ještě nečelila „tomu nejhoršímu, co by se mohlo stát“. „Můžeme udělat maximum, co je v lidských silách, a zbytek ponecháváme v rukou Božích,“ zdůraznil dle deníku Guardian.
Obyvatelka Kingstonu Pauline Lynch si v očekávání bouře udělala zásoby potravin a vody. „Nemám žádnou kontrolu nad tím, co se blíží, takže se musím jen modlit, aby všichni lidé na Jamajce byli v bezpečí a neutrpěli jsme žádné ztráty ani úmrtí,“ řekla, když začal padat déšť hnaný větrem.
Ničivé následky bouře
Hurikán Beryl udeřil na Jamajku poté, co zanechal „armagedonskou“ zkázu na Grenadě a na Svatém Vincenci a Grenadinách, kde zabil nejméně sedm lidí. Bouře zasáhla jižní pobřeží ostrova ve středu odpoledne s maximálním nárazovým větrem o rychlosti 225 km/h, způsobila rozsáhlé škody a vyřadila z provozu komunikace, zatímco záchranné týmy evakuovaly lidi z oblastí ohrožených záplavami.
Amoy Wellington, 51letá pokladní žijící v Top Hill, venkovské zemědělské komunitě v jižní jamajské farnosti Svatá Alžběta, popsala situaci jako „katastrofu“. „Je to hrozné. Všechno je pryč. Jsem ve svém domě a mám strach,“ přiznala.
Bezpečnostní opatření a oficiální varování
Premiér Holness vyzval obyvatele rizikových oblastí k evakuaci a zdůraznil nebezpečí, které blížící se bouře představuje. Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo před životu nebezpečnými bleskovými povodněmi a sesuvy půdy v důsledku silných dešťů na většině území Jamajky a jižního Haiti. Jamajský úřad pro připravenost na katastrofy a řízení mimořádných událostí varoval před nebezpečnými bouřkovými přívaly, které mohou zvednout hladinu vody až na 2,75 metru.
Ředitel NHC Michael Brennan již dříve zdůraznil, že Jamajka se zřejmě nachází v přímé dráze bouře Beryl. „Největší obavy máme o Jamajku, kde očekáváme, že jádro silného hurikánu projde v blízkosti ostrova nebo nad ním,“ uvedl na online briefingu.
Klimatická krize a budoucí obavy
Vědci tvrdí, že klimatická krize způsobená člověkem zvýšila intenzitu, četnost a ničivou sílu tropických bouří. Teplejší oceány jim dodávají více energie. Beryl se stal nejstarší bouří, která se v Atlantiku vyvinula v hurikán kategorie 5. Nejvyšší rychlost větru dosáhla 165 km/h, než zeslábl na stále ničivou kategorii 4. Stal se tak nejsilnějším hurikánem v historii. Bouře zesílila rekordním tempem, částečně kvůli nezvykle vysokým teplotám moře, které způsobuje globální oteplování.
V Grenadě a na Svatém Vincenci a Grenadinách se nyní soustředí na pomoc a obnovu po bouři. Grenadský premiér Dickon Mitchell popsal „armagedonské“ scény téměř totální destrukce, kdy bylo poškozeno nebo zničeno 98 % budov.
Výkonný tajemník OSN pro změnu klimatu Simon Stiell, jehož rodinný dům na Carriacou byl poškozen, zdůraznil naléhavost řešení klimatické krize. „Ať už v mém rodném Carriacou…, které zasáhl hurikán Beryl, nebo při vlnách veder a povodních, které ochromují komunity v některých největších světových ekonomikách, je jasné, že klimatická krize posouvá katastrofy na rekordní úroveň ničení,“ uvedl v prohlášení.
Agentura AP informuje, že hurikán při přechodu přes Yucatánský poloostrov zeslábne na tropickou bouři. O víkendu se znovu objeví v Mexickém zálivu jako bouře. Beryl by pak měl podruhé zasáhnout mexické státy Veracruz nebo Tamaulipas poblíž hranic s Texasem.