Americká společnost Boeing podle agentury AP a televize BBC souhlasila s mimosoudní dohodou o vině a trestu ve věci podvodu. Případ se týká zatajování informací ohledně vývoje letadel 737 Max a porušení dohody s americkými úřady, čímž se firma tři roky vyhýbala stíhání.
Boeing přistoupil na mimosoudní uznání viny ve věci dvou smrtelných nehod letadel 747 Max v letech 2018 a 2019. S odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti o tom informuje AP. Firma zaplatí pokutu ve výši 243,6 milionu dolarů (5,6 miliardy korun).
Kromě toho se Boeing zavázal investovat v rámci tří let do programů bezpečnosti a kontroly kvality 445 milionů dolarů. Vedoucí manažeři společnosti se rovněž mají setkat s příbuznými obětí havárií, které spustily krizi výrobce letadel.
Boeing accepts a plea deal to avoid a criminal trial over 737 Max crashes, Justice Department says https://t.co/sWZz2HOgFC pic.twitter.com/Rl7xj9gHXk
— New York Post (@nypost) July 8, 2024
Celkem během nich zahynulo 346 pasažérů. První zasáhla indonéskou společnost Lion Air a druhá Ethiopian Airlines. V obou případech sehrál klíčovou roli závadný asistenční software zvaný MCAS, jenž pomáhá pilotům letadlo ovládat.
V obou případech jim však ovládání stroje znemožnil, když nepředvídatelným způsobem zasáhl do řízení. Po druhém pádu nesměla téměř rok letadla 747 Max vzlétnout a Boeing najednou čelil obvinění ze spiknutí s cílem podvést regulační orgány.
Firma utrpěla na pověsti
Podle obvinění z roku 2021 zatajoval informace o vývoji letadel před Federálním úřadem pro letectví (FFA) a nezavedl některá slíbená opatření proti prevenci a detekci podvodů. Boeing měl tehdy zaplatit 2,5 miliardy dolarů.
Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo, že Boeing nebude stíhat, pokud pokutu zaplatí a následující tři roky zefektivní monitorování vývoje a bezpečnosti, přičemž o tom bude podávat zprávy. Tak se však nestalo.
Těsně před vypršením lhůty na Boeing upozornil incident během letu aerolinek Alaska Airlines. Stroji 737 MAX 9 krátce po startu vypadly dveře. Nikdo nebyl zraněn, vyvolalo to však otázky ohledně pokroku Boeingu v bezpečnosti a kvalitě.
Boeing, obviněn z porušení dohody z roku 2021, dostal od ministerstva na konci června možnost mimosoudního uznání viny s časem na rozmyšlenou do konce minulého týdne. Pokud by na to společnost nepřistoupila, stanula by před soudem za podvod.
Boeing se vyhnul soudnímu řízení, což roznítí příbuzné obětí. Jak ovšem podotýká BBC, přiznání viny je černou skvrnou na jeho pověsti. Je jedním ze dvou největších výrobců komerčních letadel a významným vojenským dodavatelem pro americkou vládu.