Amanda Gorman se ve středu stala nejmladší básnířkou, která kdy vystoupila na prezidentské inauguraci ve Spojených státech. Ve strhující básni, kterou pro výjimečnou příležitost napsala, vyzvala k „jednotě a sounáležitosti“.
Ve svém projevu na schodech amerického Kapitolu, který byl před pouhými dvěma týdny místem útoku na americkou demokracii, překlenula Gorman násilí ze 6. ledna s úzkostí. Zemi však podle CNN vylíčila jako připravenou začít znovu za prezidenta Joea Bidena.
„I když lze demokracii opakovaně zadržovat, nikdy ji nelze trvale porazit,“ recitovala první držitelka titulu poeta laureatus Spojených států pro mladistvé.
Gorman se narodila v Los Angeles v roce 1998 a jako dítě měla podobně jako nový prezident vadu řeči, informoval zpravodajský web BBC. „To ze mě udělalo umělce, kterým jsem, a vypravěče, kterým se snažím být,“ řekla v nedávném rozhovoru pro Los Angeles Times.
„Nechme za sebou zemi lepší než tu, kterou jsme zdědili,“ apelovala Gorman ve svém přednesu. „Pozvedneme tento zraněný svět na úžasný,“ dodala básnířka, která podle agentury AP báseň dokončila až po útoku na Kapitol.
Při slavnostní příležitosti byla nadějná umělkyně oděná ve žlutém kabátě a svá slova dokreslovala gesty. Ve svém díle The Hill We Climb (Kopec, na který stoupáme) reflektovala nejen nebezpečný politický okamžik, ale také historii a příslib dne, kdy se Kamala Harris stala první ženou a zároveň prvním člověkem jiné než bílé pleti ve funkci viceprezidenta USA.
„We’ve learned that quiet isn’t always peace.“
Básnířka, která ve své práci pravidelně čerpá z aktuálního politického dění, ve středu vášnivě hovořila o potřebě společenských změn: „Zjistili jsme, že ticho vždy neznamená mír a normy a představy o tom, co ‚prostě je‘, není vždy spravedlnost.“
Gorman pro The Times před středečním vystoupením prohlásila, že nebude přehlížet to, čeho byla země v posledních týdnech a letech svědkem, informoval deník The Guardian.
„Ale to, o co se v básni opravdu snažím, je, abych pomocí svých slov dokázala představit způsob, jakým se naše země může stále spojit a uzdravit,“ uvedla Gorman. „Nesnažím se vymazat nebo zanedbat kruté pravdy, s nimiž si myslím, že se Amerika musí smířit.“
„Obnovíme, smíříme se a zotavíme se,“ zakončila báseň pozitivně. „Vždyť je tam vždy světlo, jen kdybychom byli dost odvážní, abychom to viděli.“
Amandu Gorman, která studovala sociologii na Harvardu, pozvala koncem minulého měsíce na zahajovací akci první dáma Jill Bidenová. Obdobně umělci recitovali již pro prezidenta Baracka Obamu nebo Billa Clintona. Prvním byl John F. Kennedy, který na svou inauguraci v roce 1961 pozval tehdy šestaosmdesátiletého Roberta Frosta.
Amerika má novou literární hvězdu
Na inauguraci Joea Bidena vystoupila řada známých umělců. Pro mnohé to však byla právě dvaadvacetiletá Amanda Gorman, kdo publikum skutečně ohromil.
Oprah Winfrey ve své chvále zmínila zesnulou básnířku a aktivistu za občanská práva Mayu Angelou. „Nikdy jsem nebyla pyšnější, když jsem viděla další mladou ženu na vzestupu!“ napsala Winfrey. „Maya Angelou jásá – a já také.“
Podle bývalé první dámy Michelle Obamové umělkyně připomněla, jakou „moc má každý z nás při prosazování naší demokracie.“
„Vážím si vás, @TheAmandaGorman. Děkuji,“ napsala na Twitteru Bernice Kingová, dcera Martina Luthera Kinga mladšího.
Senátor za stát New Jersey Cory Booker Gormanové poděkoval „za sdílení těchto silných a inspirativních slov“.
Díky svému vystoupení během slavnostní ceremonie získala Gorman řadu nových příznivců. Na konci inaugurace měla 206 tisíc sledujících na Instagramu a 121,3 tisíc na Twitteru. O několik hodin později to bylo už 1,3 milionu followerů na Instagramu a 738 tisíc na Twitteru.