menu

16.9 C
Czech
Pondělí 16. září 2024

Trumpova ochranka zmařila další pokus o atentát na bývalého prezidenta

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle svého prohlášení vyšetřuje zjevný pokus o atentát na amerického bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Poblíž jeho golfového klubu na Floridě došlo ke střelbě. Jedná se už o druhý pokus o atentát na Trumpa. Zhruba před devíti měsíci přežil střelbu v Pensylvánii.

Ukrajina si přeje mírový summit s Ruskem a 150 státy, řekl premiér

Ukrajina by si přála zapojit do druhého mírového summitu představitele více než 150 zemí včetně Ruska, uvedl dnes na tiskové konferenci ukrajinský premiér Denys Šmyhal. První summit o míru na Ukrajině se konal letos v polovině června ve Švýcarsku, kam Rusko nebylo pozváno, ale kde se 80 z 92 zúčastněných zemí podepsalo pod závěrečné prohlášení. Šmyhal by si přál, aby druhý summit o míru následoval do konce letošního roku.

Na čínských skládkách končí ročně 26 milionů tun oblečení, jde o důsledek rychlé módy

Sledujte nás na sítích

Ve fabrice v provincii Zhejiang na východním pobřeží Číny se na podlaze dílny hromadí dvě kopy odhozeného bavlněného oblečení a ložního prádla, volně oddělené na tmavé a světlé barvy. Z hromad vyčnívají rukávy bund, límce a značkové štítky, zatímco pracovníci vkládají oděvy do drticích strojů.

Reklama

Je to první fáze nového života textilu, součást recyklačního úsilí společnosti Wenzhou Tiancheng Textile Company, jednoho z největších závodů na recyklaci bavlny v Číně.

Textilní odpad je naléhavým globálním problémem, přičemž podle nadace Ellen MacArthur Foundation, neziskové organizace zaměřené na udržitelnost módy, se celosvětově recykluje pouze 12 %. Ještě méně – pouze 1 % – vyřazeného oblečení se recykluje na nové oděvy; většina se používá pro méně hodnotné předměty, jako je izolace nebo náplň do matrací, informuje agentura AP.

Nikde není tento problém naléhavější než v Číně, největším světovém producentovi a spotřebiteli textilu, kde se podle vládních statistik každý rok vyhodí více než 26 milionů tun oblečení. Většina z toho končí na skládkách.

A továrny jako tato sotva zmírňují problém v zemi, jejíž oděvní průmysl je ovládán „rychlou módou“ — levným oblečením vyrobeným z nerecyklovatelných syntetik, nikoliv z bavlny. Syntetické materiály, vyráběné z petrochemikálií, které přispívají ke změně klimatu, znečištění ovzduší a vody, tvoří 70 % domácího prodeje oblečení v Číně.

Reklama

Čína má celosvětový dosah: díky internetovým obchodům jako Shein a Temu je země jedním z největších světových výrobců levné módy, která se prodává ve více než 150 zemích

Aby bylo možné dosáhnout zásadní změny, je podle módní expertky Shaway Yeh potřeba mezi hlavními čínskými oděvními značkami zavést koncept „cirkulární udržitelnosti“, díky kterému by se odpad úplně eliminoval. „Musíte začít s recyklovatelnými vlákny a pak budou všechny tyto odpadní textilie znovu využity,“ řekla.

Ale to je obtížný cíl: Podle čínské vlády se recykluje jen asi 20 % čínských textilií — a téměř vše je bavlna.

Kontroverze kolem čínské bavlny

Čínská bavlna není bez vlastní kontroverze, uvedla Claudia Bennett z neziskové organizace Human Rights Foundation. Velká část pochází z nucené práce v provincii Sin-ťiang, kde pracuje etnická menšina Ujgurů. „Každé páté bavlněné oblečení na světě je spojeno s nucenou prací Ujgurů,“ řekla Bennett.

V květnu USA zablokovaly dovoz od 26 čínských obchodníků a skladů bavlny, aby se vyhnuly zboží vyrobenému nucenou prací Ujgurů. Protože je však dodavatelský řetězec tak netransparentní, ujgurská bavlna se používá v oděvech vyrobených v jiných zemích, které nenesou označení „made in China“, dodala Bennett.

Výzvy udržitelné módy v Číně

Přestože je Čína světovým lídrem ve výrobě elektrických vozidel a elektricky poháněné veřejné dopravy, stanovila si za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060. Její úsilí v oblasti propagace udržitelné módy a recyklace textilu však zaostává.

Mezi mladými Číňany však roste povědomí o udržitelnosti, což přispělo ke vzniku nových podniků zaměřených na „remake“ oblečení. Třicetiletý designér Da Bao založil v roce 2019 v Šanghaji značku Times Remake, která přetváří oblečení z druhé ruky na nové oděvy.

Další designérka, Zhang Na, má módní značku Reclothing Bank, která prodává oblečení, tašky a další doplňky vyrobené z materiálů, jako jsou plastové lahve, rybářské sítě a pytle od mouky.

Profesor módy a oděvních studií na University of Delaware, Sheng Lu, tvrdí, že pro skutečnou změnu je potřeba jasnější signály od vlády. Pokud čínští komunističtí lídři uvidí ekonomický potenciál, mohlo by to vyvolat politický posun, který by podpořil nové investice do udržitelné módy.

Zatím však plastem zabalené balíky pevně stočené bavlny naložené na kamiony před továrnou Wenzhou Tiancheng míří na zámořské trhy, daleko od místa, kde jejich recyklační cesta začala.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Balkán zažil nejžhavější léto za více než 130 let s minimem srážek

Jihovýchodní Evropu letos sevřel horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře. Balkán zaznamenal nejvyšší teploty za více než 130 let. Klima podle místních nepřipomíná Evropu, ale spíše Afriku. Vysychají řeky a je horší úroda. Navíc celý červenec a srpen pořádně nepršelo.

Demokratické země bojují za práva na pokojný protest, pak zatýkají klimatické aktivisty, varuje zpráva

Bohaté státy zastávající práva na pokojný protest kritizují ostatní země za potlačování demonstrací, samy však tvrdě zasahují proti klimatickým aktivistům. Upozorňuje na to nová zpráva zastánců lidských práv a boje proti změně klimatu z organizace Climate Rights International (CRI).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jiří Lehečka ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem

Český tenista Jiří Lehečka oznámil, že po vzájemné dohodě ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem, který se stal novým kapitánem daviscupového týmu. Lehečka o tom informoval na své sociální síti X, přičemž dodal, že se jejich cesty nerozcházejí úplně. Nadále budou spolupracovat v rámci Davis Cupu.

Střed Evropy se dále potýká s povodněmi, počet obětí stoupl na nejméně 18

Silné deště a jimi vyvolané ničivé záplavy dál sužují země střední a východní Evropy, kde dosud přišlo o život nejméně 18 lidí. Kritická a dramatická je podle úřadů situace v Dolních Rakousích, odkud jsou dnes hlášeni další mrtví. Zřejmě pět lidských životů si dosud povodně vyžádaly v Polsku, kde je nejhorší situace na jihu u hranic s Českou republikou. Šest mrtvých je v Rumunsku. Na Slovensku dnes dále stouply hladiny Dunaje i Moravy. V Česku zatím úřady potvrdily tři oběti, další lidé jsou pohřešováni.

TikTok se dnes odvolá proti nucenému prodeji v USA

Čínská sociální platforma TikTok se dnes obrátí na americký odvolací soud a pokusí se ho přesvědčit o protiústavnosti zákona, jenž nařizuje společnosti ByteDance prodej sítě do devíti měsíců. Očekává se však, že si vláda lednový zákaz sociální sítě, kterou v USA používá asi 170 milionů uživatelů, vynutí.

Rusko podniklo dronový útok na Kyjev, ten hlásí sestřelení desítek strojů

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla dronový útok na Kyjev, informovalo vedení vojenské správy ukrajinské metropole. Protivzdušná obrana zničila skoro dvě desítky bezpilotních letounů mířících na hlavní město, píše agentura Reuters. Podle ukrajinských úřadů to byl osmý dronový útok na Kyjev od začátku září. Ukrajinské letectvo později oznámilo likvidaci 53 z 56 ruských dronů. Naopak ruské zdroje hlásí nové ukrajinské vzdušné útoky na ruské území.

Televizní ceny Emmy ovládl seriál Šógun. Překvapením večera se stala komedie Stále v kurzu

Šógun, rozsáhlý historický epos odehrávající se v císařském Japonsku, získal na nedělním udílení cen Emmy v Los Angeles prestižní trofej pro nejlepší drama. Komediální seriál Stále v kurzu (Hacks) pak porazil i komedii Medvěd (The Bear), která kategorii opanovala minule.
Reklama

DOPORUČUJEME

Balkán zažil nejžhavější léto za více než 130 let s minimem srážek

Jihovýchodní Evropu letos sevřel horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře. Balkán zaznamenal nejvyšší teploty za více než 130 let. Klima podle místních nepřipomíná Evropu, ale spíše Afriku. Vysychají řeky a je horší úroda. Navíc celý červenec a srpen pořádně nepršelo.

Demokratické země bojují za práva na pokojný protest, pak zatýkají klimatické aktivisty, varuje zpráva

Bohaté státy zastávající práva na pokojný protest kritizují ostatní země za potlačování demonstrací, samy však tvrdě zasahují proti klimatickým aktivistům. Upozorňuje na to nová zpráva zastánců lidských práv a boje proti změně klimatu z organizace Climate Rights International (CRI).

Kvůli nedostatku vody se mohou ve světě rozhořet další války, varuje nová studie  

Na celém světě ubývá zdrojů pitné vody, což nakonec může vést k dalším válkám. Upozornil na to Francis Galgano, docent na katedře geografie a životního prostředí při Villanova University v Pensylvánii. Označil to za jednu z největších ekologických bezpečnostních výzev tohoto století.

Zatopenou řeckou vesnici po padesáti letech obnažuje změna klimatu

Úřady v Řecku nechaly vesnici Kallio zatopit koncem 70 let. Tam, kde se tyčil kostel obklopený domy, byla nádrž zásobující Atény pitnou vodou. Nyní, po téměř 50 letech, se začínají obrysy města zase objevovat, jak hladina nádrže kvůli horku klesá. Řecko je jedním z evropských států nejtvrději zasažených extrémními vlnami veder.

Guterres: Stoupající moře si přijde pro nás pro všechny

Tichomoří je nejohroženějším regionem světa klimatickými změnami a vzestupem mořské hladiny, přestože se na nich nepodílí. Nakonec si však stoupající moře přijde pro nás pro všechny. S takovým varováním přišel generální tajemník OSN António Guterres.  
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jiří Lehečka ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem

Český tenista Jiří Lehečka oznámil, že po vzájemné dohodě ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem, který se stal novým kapitánem daviscupového týmu. Lehečka o tom informoval na své sociální síti X, přičemž dodal, že se jejich cesty nerozcházejí úplně. Nadále budou spolupracovat v rámci Davis Cupu.

Střed Evropy se dále potýká s povodněmi, počet obětí stoupl na nejméně 18

Silné deště a jimi vyvolané ničivé záplavy dál sužují země střední a východní Evropy, kde dosud přišlo o život nejméně 18 lidí. Kritická a dramatická je podle úřadů situace v Dolních Rakousích, odkud jsou dnes hlášeni další mrtví. Zřejmě pět lidských životů si dosud povodně vyžádaly v Polsku, kde je nejhorší situace na jihu u hranic s Českou republikou. Šest mrtvých je v Rumunsku. Na Slovensku dnes dále stouply hladiny Dunaje i Moravy. V Česku zatím úřady potvrdily tři oběti, další lidé jsou pohřešováni.

TikTok se dnes odvolá proti nucenému prodeji v USA

Čínská sociální platforma TikTok se dnes obrátí na americký odvolací soud a pokusí se ho přesvědčit o protiústavnosti zákona, jenž nařizuje společnosti ByteDance prodej sítě do devíti měsíců. Očekává se však, že si vláda lednový zákaz sociální sítě, kterou v USA používá asi 170 milionů uživatelů, vynutí.

Rusko podniklo dronový útok na Kyjev, ten hlásí sestřelení desítek strojů

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla dronový útok na Kyjev, informovalo vedení vojenské správy ukrajinské metropole. Protivzdušná obrana zničila skoro dvě desítky bezpilotních letounů mířících na hlavní město, píše agentura Reuters. Podle ukrajinských úřadů to byl osmý dronový útok na Kyjev od začátku září. Ukrajinské letectvo později oznámilo likvidaci 53 z 56 ruských dronů. Naopak ruské zdroje hlásí nové ukrajinské vzdušné útoky na ruské území.

Televizní ceny Emmy ovládl seriál Šógun. Překvapením večera se stala komedie Stále v kurzu

Šógun, rozsáhlý historický epos odehrávající se v císařském Japonsku, získal na nedělním udílení cen Emmy v Los Angeles prestižní trofej pro nejlepší drama. Komediální seriál Stále v kurzu (Hacks) pak porazil i komedii Medvěd (The Bear), která kategorii opanovala minule.

Trumpova ochranka zmařila další pokus o atentát na bývalého prezidenta

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle svého prohlášení vyšetřuje zjevný pokus o atentát na amerického bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Poblíž jeho golfového klubu na Floridě došlo ke střelbě. Jedná se už o druhý pokus o atentát na Trumpa. Zhruba před devíti měsíci přežil střelbu v Pensylvánii.

Princ Harry slaví čtyřicítku daleko od rodiny

Princ Harry dnes slaví významné životní jubileum – čtyřicáté narozeniny. I když byl často středem pozornosti díky svému postavení v britské královské rodině, dnešní den tráví tisíce kilometrů daleko od rodného paláce, v Kalifornii. Jak podotýká agentura AP, společně s rodinou čelí novým životním výzvám, zatímco minulost ho stále pronásleduje.
Reklama
Reklama