Čínský luxusní trh se zmenšuje, píše server CNBC s odvoláním na vyjádření ekonomických expertů. Bohatí Číňané se totiž bojí uprostřed špatné ekonomické situace v zemi utrácet za drahé a hlavně viditelné zboží, jako je luxusní móda. Druhá největší světová ekonomika stále roste pomaleji, než se očekávalo, ukázaly podle agentury Reuters oficiální údaje.
Situace v Číně je natolik špatná, že i bohatí lidé se stydí. Vysoká zadluženost vlády, slabá důvěra v ekonomiku, krize na realitním trhu a celkově pomalý růst hrubého domácího produktu (HDP) jsou faktory, které poškodily hlavně střední třídu.
Čínští boháči se proto zdráhají utrácet za luxus, aby nepůsobili příliš okázale. „Neznamená to, že nejsou ochotni utrácet za luxus,“ vysvětlil pro CNBC Derek Deng, hlavní partner konzultační společnosti Bain & Company. Stále za něj utrácejí.
'Luxury shame': China's rich shy away from flaunting their wealth amid economic jitters https://t.co/uFMLjP8Ab0
— CNBC International (@CNBCi) July 16, 2024
Na druhou stranu jsou ale opatrnější, všímá si odborník. „Bohatí zákazníci se obávají, že budou považováni za příliš okázalé,“ potvrdila CNBC Claudia D’Arpizio, partnerka a šéfka pro globální módu a luxus u Bain & Company.
Něco podobného jsme podle ní mohli sledovat v USA během finanční krize v letech 2008 až 2009. „Dokonce i lidé, kteří si mohou tyto produkty dovolit koupit, jsou méně ochotni tak učinit,“ dodala. Nechtějí totiž podle ní být s luxusem přímo spojováni.
Politika kolektivní prosperity
Tito lidé místo toho utrácejí za méně patrné luxusní zboží. Čína je domovem více než 98 tisíců lidí s ultra-vysokým čistým jměním. D’Arpizio si myslí, že jejich chování ovlivnila i politika vlády, jež neuznává „uctívání peněz“.
Peking prosazuje politiku „společné prosperity“. V květnu zasáhl proti influencerům propagujícím luxusní produkty. Na společnost to mělo psychologický efekt, boháči totiž začali přesouvat své peníze ze země, uvedla D’Arpizio.
„V historii už jsme viděli, že v dobách ekonomické nejistoty jsou bohatší populace váhavější ve vychloubání se svým bohatstvím na veřejnosti,“ doplnil Kenneth Chow, ředitel manažerské poradenské firmy Oliver Wiman.
Čínská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí rostla pomaleji, než se očekávalo, ukázaly podle Reuters čínské statistiky. Mezi dubnem a červnem vykázala růst o 4,7 procenta, což je nejhorší výsledek od prvního čtvrtletí 2023.