Americké válečné lodě v Rudém moři ohrožují Hútíové protilodními balistickými střelami. Velící důstojník jedné z nich serveru Business Insider popsal právě takový útok během boje proti somálským pirátům. Povstalci zaútočili v tomto týdnu na další dva ropné tankery, napsala agentura AP.
Americké námořnictvo na bezpečnostní misi v Rudém moři čelí bezprecedentním a překvapivým hrozbám ze strany jemenských povstalců, kteří tam útočí na zahraniční lodě. Rebelové disponují protilodními balistickými střelami.
Justin Smith je velící důstojník torpédoborce třídy Arleigh Burke USS Mason, který se právě vrátil z měsíční mise na Blízkém východě domů. Nebezpečnému útoku ze strany rebelů čelil loni na podzim krátce poté, co vypukla válka v Gaze.
A US Navy captain was in disbelief when his destroyer came under fire from missiles never before seen in combat while dealing with pirates https://t.co/pQ8VVaTFDs
— Business Insider (@BusinessInsider) July 17, 2024
26. listopadu reagoval torpédoborec s japonskou válečnou lodí na nouzové volání ropného tankeru M/V Central Park v Adenském zálivu. Pokusilo se ho unést pět somálských pirátů. Dvě desítky členů posádky tankeru se uzamkly v lodní citadele.
Než se piráti stihli do izolované místnosti dostat, dorazil Smith se svou posádkou a japonskou válečnou lodí. Piráti se pokusili uprchnout na skifu, zastavila je však helikoptéra varovnými výstřely. Námořníci piráty zajistili a nalodili se na tanker.
Vchod do citadely piráti při pokusu dostat se dovnitř poškodili do té míry, že dveře nebylo možné ani z jedné strany otevřít, záchranná operace se proto protáhla. V tom Arleigh Burke USS Mason detekoval přilétající protilodní rakety, popsal Smith.
Projektily minuly
Nebylo jasné, zda rebelové míří na válečnou loď nebo tanker. Projektily nakonec dopadly do vody několik kilometrů daleko. Smith přiznal, že ho incident šokoval. Tento typ střel lze považovat za přímou hrozbu pro koaliční lodě.
Určen je výhradně k likvidaci hladinových plavidel a charakterizuje ho velice malá výška letu nad hladinou, díky čemuž může zasáhnout přímo trup lodi. „Můj tým reagoval neuvěřitelně dobře,“ uvedl pro Business Insider Smith.
Po tomto incidentu se staly protilodní balistické střely známou hrozbou v Rudém moři a Adenském zálivu. Skutečnost, že Hútíové takovou zbraní disponují, americké námořnictvo znepokojila. Povstalce však podporuje Írán, který jim dodává i drony.
Už několik velících důstojníků popsalo, jak válečné lodě dokázaly efektivně protilodní balistické střely eliminovat. Mají své bezpečnostní systémy a námořníci se opírají o svůj výcvik. Právě Smithem popsaný incident námořnictvo na hrozby Hútíů připravil.
Další útoky povstalců
Tento týden došlo ke dvěma dalším útokům na lodě v Rudém moři. Ropný tanker plující pod vlajkou Panamy, vlastněný Izraelem, dostal zásah bezpilotním plavidlem u pobřeží jemenského města Al Hudayda.
Zaútočil na něj rovněž člun s posádkou, popisuje incident AP. Povstalci z něj na plavidlo stříleli, po 15 minutách ale útočné akce přerušili. Kapitán tankeru později ohlásil tři samostatné raketové útoky, střely dopadly blízko jeho trupu.
Později v pondělí ve stejné oblasti zasáhl bezpilotní letoun ropný tanker MT Chios Lion plující pod vlajkou Libérie, vlastněný Marshallovými ostrovy. Kapitán ohlásil jen lehké škody na levoboku. Posádky obou tankerů jsou v bezpečí.