Počet mrtvých v důsledku násilností v Bangladéši v posledních dnech vzrostl na 173. Mezi oběťmi jsou i policisté a úřady zatkly více než 1100 lidí, informovala dnes agentura AFP. Násilí provázelo studentské protesty proti obnovenému mechanismu obsazování pracovních míst ve veřejném sektoru. Bangladéšský nejvyšší soud v neděli většinu kvót zavedených tímto systém zrušil.
Studenti jsou nespokojeni s tím, že při přijímání do státní služby měly být zvýhodněny děti válečných hrdinů, kteří v roce 1971 bojovali za nezávislost země na Pákistánu. Tato skupina měla mít vyhrazeno na 30 procent míst ve státní správě, většinou těch lépe placených.
#UPDATE The number of arrests in days of violence in Bangladesh approached the 1,200 mark in an @AFP tally on Tuesday, after protests over employment quotas sparked widespread unrest.
— AFP News Agency (@AFP) July 23, 2024
At least 173 people have diedhttps://t.co/rYkjP8giTb pic.twitter.com/NhM3w9By8O
Studentské hnutí, které za demonstracemi stojí, v pondělí na 48 hodin protesty přerušilo a jeho vůdce prohlásil, že nechce reformy „za cenu takového krveprolití“.
V jihoasijské zemi, která je s více než 170 miliony obyvatel osmým nejlidnatějším státem světa, byl vyhlášen zákaz vycházení a ve městech hlídkují vojáci. V pondělí večer byl obnoven pořádek, oznámila armáda.
V neděli nejvyšší soud zrušil červnové rozhodnutí soudu nižší instance, které kvóty zrušené v roce 2018 obnovovalo, a nařídil, aby 93 procent pracovních míst ve státní správě bylo napříště dostupných pro uchazeče na základě zásluh, nikoliv kvót.