Po rozsáhlých záplavách a sesuvech půdy na Tchaj-wanu a Filipínách, při nichž zahynulo nejméně 21 lidí, dorazil tajfun Gaemi na pevninu v Číně. Téměř 250 000 lidí žijících v jihovýchodní provincii Fujan bylo kvůli bouři evakuováno. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Filipíny „závodí s časem“, aby zadržely únik ropy poté, co se u pobřeží země převrhl a potopil tanker převážející 1,5 milionu litrů průmyslového paliva. Loď byla jednou ze dvou, které se ve čtvrtek v regionu potopily. Druhá se potopila těsně u jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu.
Čína aktivovala varování před katastrofou nejvyšší úrovně, když se bouře ve čtvrtek večer místního času dostala k jejím břehům. Gaemi, třetí a nejsilnější tajfun, který letos zasáhl východní pobřeží Číny, předtím trápil Tchaj-wan poryvy větru o rychlosti až 227 kilometrů v hodině. Podle agentury Reuters šlo o jedny z nejsilnějších větrů zaznamenaných v západním Tichém oceánu.
Typhoon Gaemi hits eastern Taiwan: 3 people killed, 380 injured pic.twitter.com/bs31kjbzXS
— NEXTA (@nexta_tv) July 25, 2024
Vlaková doprava ve Fujanu byla pozastavena. Úřady v severní Číně upozorňují, že silné deště mohou způsobit sesuvy půdy a záplavy. Mezitím Státní ústředí pro boj proti povodním a suchu podle BBC vydal varování, že existuje „vysoké riziko“ přírodních katastrof.
Hladina vody v dolním toku řeky Jang-c‘-ťiang a také v rozlehlých sladkovodních jezerech Poyang a Dongting ve střední Číně by mohla stoupnout a vrátit se na nebezpečnou úroveň z počátku července po intenzivních letních deštích.
Čína zažívá léto extrémně proměnlivého počasí s prudkými lijáky na východě a jihu a spalujícími vlnami veder na severu.
Na Tchaj-wanu se stále pátrá po námořnících
V současné době probíhá na Tchaj-wanu úklidová operace po tajfunu – největším, který ostrov zasáhl za osm let. Byl však pouze prvním letošní bouřkové sezóny.
Tchajwanský meteorologický úřad uvedl, že na několik oblastí ostrova spadlo mezi středeční nocí a čtvrtečním obědem více než 1000 milimetrů srážek. Město Kaohsuing na jihu zaznamenalo 1350 milimetrů srážek. Zanechaly rozsáhlé oblasti města pod více než metrovou záplavovou vodou. Jsou zde evidované tři oběti.
Probíhá pátrací a záchranná operace s cílem najít zbývajících šest barmských námořníků, kteří byli nahlášeni jako pohřešovaní. Jejich nákladní loď Fu Shun plující pod Tanzanskou vlajkou ztroskotala u severního pobřeží Tchaj-wanu. Tři členové posádky byli zatím zachráněni, ale silný vítr a rozbouřené moře ztěžují záchranné práce, uvedli úředníci.
Pět dalších nákladních lodí najelo na mělčinu blízko ostrova.
Na Filipínách hrozí nejhorší ropná katastrofa v historii
Tajfun Gaemi zesílil na Filipínách sezónní monzunové deště, což způsobilo rozsáhlé záplavy v Manile. Tanker MT Terra Nova, který mířil do filipínského města Iloilo se 17 členy posádky na palubě, se kvůli bouři potopil.
Filipínská pobřežní stráž uvedla, že našla tělo jednoho pohřešovaného člena posádky a 16 dalších bylo zachráněno.
Nyní probíhá rozsáhlá operace s cílem zvládnout únik ropy, který by mohl být nejhorší v historii země. Pobřežní stráž objevila ropnou skvrnu táhnoucí se asi čtyři kilometry a popsala ji jako „obrovskou“. Kontradmirál Armando Balilo řekl, že únik „určitě ovlivní mořské prostředí“.
Manilským zálivem, kde se tanker potopil, vedou rušné lodní trasy. Jeho břehy jsou domovem nákupních center, kasinových resortů a rybářských komunit.
Odborníci uvedli, že za běžných okolností by úředníci okamžitě nasadili výložníky nebo dočasné plovoucí bariéry, aby omezili, jak daleko se může únik rozšířit. Špatné počasí však tyto snahy znemožnilo.