Poslední z původní generace vůdců drogových kartelů unikal dopadení přibližně 35 let. Až do současnosti. FBI ho v rozsáhlé operaci vylákala do USA za pomoci syna jeho bývalého partnera El Chapa. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Ismael „El Mayo“ Zambada je jedním z nejznámějších jmen v dějinách drogové války, synonymem děsivé moci a zhoubného vlivu nejvýznamnějšího drogového kartelu na světě.
Vytvořil společně s Joaquinem „El Chapo“ Guzmanem kartel Sinaloa ze zbytků guadalajarského kartelu po jeho rozpadu v roce 1989. Na rozdíl od svého nechvalně proslulého partnera, který byl dvakrát uvězněn a uprchl, se však El Mayovi dařilo unikat.
Server BBC a další světová média nyní informovaly, že ho ve čtvrtek americké úřady zatkly v texaském El Pasu.
JUST IN: 🇲🇽 🇺🇸 Mexican drug kingpin Ismael "El Mayo" Zambada, co-founder of the notorious Sinaloa Cartel, has been arrested in Texas. pic.twitter.com/XdlRPwHCS8
— BRICS News (@BRICSinfo) July 26, 2024
Do USA byl vylákán v rámci promyšlené operace, kterou řídil syn jeho bývalého partnera El Chapa.
Spolu se Zambadou byl zatčen i Joaquin Guzman Lopez, jeden z dědiců El Chapova impéria. Ten Zambadovi tvrdil, že cestuje do severního Mexika, aby si prohlédl potenciální pozemky pro tajné přistávací dráhy.
Hrozí krveprolití?
Zatčení a možná dohoda o přiznání viny mezi syny El Chapa, známými jako Los Chapitos, a vládou USA vyvolává otázku, kdo převezme kontrolu nad kartelem Sinaloa.
Poté, co byl v roce 2016 zatčen a vydán do USA El Chapo Guzman, začalo krveprolití. Soupeřící frakce zápasily o kontrolu nad územím a také bojovaly s konkurenčními drogovými gangy.
Ještě více šokující a násilná byla reakce pěšáků kartelu Sinaloa, když byl v říjnu 2019 zatčen jejich vůdce Ovidio Guzman Lopez.
Po jeho zadržení se stovky ozbrojenců sjely do města Culiacan a zahájily palbu na civilní, policejní a vojenské cíle ze zbraní ráže 50 milimetrů a raketometů. Nakonec úřady předaly Ovidia Guzmana zpět jeho mužům, aby boje ukončili. Později byl znovu zatčen, vydán a v současné době čeká na soud v americkém vězení.
Okamžiky možného mocenského vakua, jako je tento, jsou hluboce nepředvídatelné. Mexické úřady již vyslaly do státu Sinaloa další síly před případným vzplanutím násilí.
Proč nyní?
V posledních letech se kartel stal největším terčem amerických úřadů. Zločinecký syndikát obviňují z toho, že je největším dodavatelem fentanylu do USA, uvádí agentura Reuters.
Kartel Sinaloa obchoduje s drogami do více než 50 zemí světa a podle amerických úřadů je jednou ze dvou nejmocnějších organizovaných zločineckých skupin v Mexiku.
Hlavní důvod, který nejspíše stál za načasováním složité operace, tedy potvrdila slova amerického generálního prokurátora Merricka Garlanda ve videozprávě o zatčení:
„Fentanyl je nejsmrtelnější hrozbou, jaké kdy naše země čelila,“ řekl. Slíbil, že americké ministerstvo spravedlnosti „nedá pokoj, dokud nebude každý vůdce, člen a spolupracovník kartelu odpovědný za otravu našich komunit pohnán k odpovědnosti“.
Předávkování fentanylem je nyní hlavní příčinou úmrtí Američanů ve věku 18 až 45 let.