Bezpečnostní síly ve Venezuele použily slzný plyn a gumové projektily proti demonstrantům, kteří protestovali proti sporným výsledkům nedělních prezidentských voleb. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Tisíce lidí se v pondělí večer sjely do centra Caracasu, někteří šli kilometry od chudinských čtvrtí v horách obklopujících město směrem k prezidentskému paláci. Protesty vypukly ve venezuelském hlavním městě den poté, co prezident Nicolás Maduro prohlásil, že zvítězil v prezidentských volbách.
Protests have spread across Venezuela after Nicolas Maduro's fraudulent victory in the presidential election
— NEXTA (@nexta_tv) July 30, 2024
Demonstrators tear down images of the president, demand his resignation, tear down monuments to Hugo Chavez and block traffic.
In #Venezuela's capital #Caracas, the… pic.twitter.com/XgUCef8Fvm
Volební komise v pondělí oznámila, že Maduro získal s 51 procenty hlasů třetí funkční období a prodloužil tak čtvrtstoletí vlády svého „chavistického“ hnutí.
Opozice, která považuje volební orgán součást diktátorské vlády, uvedla, že 73 procent sečtených hlasů, k nimž má přístup, ukázalo, že její kandidát Edmundo Gonzalez měl více než dvakrát tolik hlasů než Maduro.
Průzkumy veřejného mínění před volbami naznačovaly jasné vítězství Gonzáleze.
Hořící pneumatiky, zablokované silnice
V ulicích Caracasu se silná vojenská a policejní přítomnost snažila rozehnat protestující a zabránit jim v přístupu k prezidentskému paláci. Davy lidí skandovaly „svobodu, svobodu!“ a vyzývaly k sesazení vlády. Záběry ukazovaly hořící pneumatiky na dálnicích a velké množství lidí v ulicích. V některých oblastech demonstranti strhávali a pálili plakáty prezidenta Madura. Zapalovali také pneumatiky, auta i odpadky.
Ozbrojená policie, armáda a levicové polovojenské jednotky, které sympatizují s vládou, se střetly s protestujícími a zablokovaly mnoho silnic v okolí centra města. Venezuelská vláda rovněž oznámila, že od středečních 20:00 místního času budou dočasně pozastaveny komerční lety z Venezuely do Panamy a Dominikánské republiky a zpět.
Mezinárodní reakce
Obnovená nestabilita v jihoamerickém producentovi ropy přinesla rozpolcenou mezinárodní reakci: Spojené státy uvedly, že Madurovo znovuzvolení není důvěryhodné, a zvažují další sankce, zatímco Čína a Rusko mu podle agentury Reuters blahopřály.
Řada západních a latinskoamerických zemí i mezinárodních orgánů včetně OSN vyzvala venezuelské úřady, aby zveřejnily volební protokoly z jednotlivých volebních místností.
Lidé chtějí změnu
BBC hovořila s řadou lidí, kteří se zúčastnili jednoho z protestů v hustě obydlené oblasti známé jako La Lucha, což znamená „boj“.
Paola Sarzalejo, 41 let, řekla, že hlasování bylo „strašný podvod. Vyhráli jsme se 70 procenty, ale oni nám udělali znovu to samé. Znovu nám vzali volby. Chceme lepší budoucnost pro naši mládež, pro naši zemi.“
Cristobal Martinez, zahalený do venezuelské vlajky, řekl, že volby považuje za „podvod“.
Řekl, že většina mladých lidí v La Lucha a okolních oblastech hlasovala ve volbách, které byly pro mladé lidi obzvláště důležité, protože „mnoho z nás je nezaměstnaných“ a „většina nestuduje“. „Bylo to poprvé v mém životě, kdy jsem volil. Byl jsem tam od šesti hodin ráno přibližně do devíti hodin dopoledne a viděl jsem spoustu lidí, kteří se mobilizovali na ulici. Byla tam velká nespokojenost vůči vládě. Většina lidí hlasovala pro změnu.“