Vězněný reportér amerického deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý americký mariňák Paul Whelan byli mezi více než dvěma desítkami vězňů ze Spojených států, Ruska a řady jejich spojenců, kteří byli ve čtvrtek propuštěni v rámci největší výměny vězňů od dob studené války. O totožnosti propuštěných informovala agentura Reuters či server BBC.
Bílý dům uvedl, že USA vyjednaly složitou výměnu s Ruskem a dalšími zeměmi. Osm vězňů zadržovaných na Západě bylo posláno zpět do Ruska. Německo potvrdilo, že mezi nimi je i Vadim Krasikov, odsouzený za vraždu exilového disidenta v Berlíně.
Turecko, které výměnu koordinovalo, uvedlo, že 10 vězňů, včetně dvou nezletilých, bylo přesunuto do Ruska. 13 vězňů pak do Německa a tři do Spojených států. Na výměně se podílely také Polsko, Slovinsko, Norsko a Bělorusko.
„Po dokončení ratifikačních procedur stran, zdravotních prohlídek … byli vězni umístěni do letadel zemí, do kterých budou cestovat se souhlasem a pokyny MIT,“ uvedla Národní zpravodajská služba (MIT) v prohlášení.
It is the biggest prisoner exchange between Russia and the West since the cold war. But the release of some prominent figures should not obscure the plight of the many still in captivity https://t.co/XUPH4RKfRk 👇
— The Economist (@TheEconomist) August 1, 2024
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov výměnu konkrétně nepotvrdil. Státní tisková agentura TASS však citovala jeho slova, že v zásadě „všichni naši nepřátelé by tam (v zahraničí) měli zůstat a všichni, kteří nejsou našimi nepřáteli, by se měli vrátit“.
Při poslední velké výměně v roce 2010 bylo vyměněno 14 vězňů.
Koho propustil Západ
Krasikov je plukovník ruské bezpečnostní služby FSB. V Německu si odpykával doživotní trest za vraždu čečensko-gruzínského exilového disidenta v berlínském parku. Prezident Vladimir Putin naznačil, že ho chce zpět.
Právník Alexandra Vinnika, Rusa zadržovaného ve Spojených státech, odmítl ve středu státní tiskové agentuře RIA potvrdit, kde se jeho klient nachází, „dokud nedojde k výměně“.
RIA rovněž informovala, že z databáze vězňů provozované americkým Federálním úřadem pro vězeňství zmizeli čtyři Rusové věznění ve Spojených státech. Jmenovala je jako Vinnika, Maxima Marčenka, Vadima Konoščenka a Vladislava Kljušina.
Slovinský soud ve středu odsoudil dva Rusy k trestům za špionáž a používání falešných identit. Uvedl, že budou deportováni, což slovinská televize označila za součást širší výměny.
Záběry agentury Reuters ukázaly ruské vládní letadlo na zemi v tureckém hlavním městě Ankaře.
Ruští disidenti zmizeli z dohledu
Čtyřiapadesátiletý Paul Whelan byl v roce 2020 odsouzen k 16 letům vězení poté, co byl v roce 2018 zatčen v Moskvě pro podezření ze špionáže, připomíná jednoho z nejznámějších vězňů BBC. Whelan a Vladimir Kara-Murza, rusko-britský disident, oba věznění v Rusku, podle jejich právníků v posledních dnech náhle zmizeli z dohledu. Nejméně sedm ruských disidentů bylo nečekaně přemístěno ze svých věznic.
Mezi disidenty uvnitř Ruska, jejichž příznivci tvrdí, že jim bylo v posledních dnech sděleno, že byli náhle přemístěni, patří aktivista za lidská práva Oleg Orlov a Daniil Krinari, odsouzený za tajnou spolupráci se zahraničními vládami.
Na Západě jsou tito disidenti vládami a aktivisty považováni za neprávem zadržované politické vězně. Všichni byli z různých důvodů Moskvou označeni za nebezpečné extremisty.
Propuštěna byla i novinářka žijící v Praze
Americký novinář Evan Gershkovich byl tento měsíc odsouzen k 16 letům vězení v přísně střežené trestanecké kolonii poté, co byl obviněn ze špionáže.
Ve stejný den, kdy byl Gershkovich odsouzen, byla v tajném procesu odsouzena rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová k šesti a půl letům vězení se středním stupněm ostrahy. Byla redaktorkou Rádia Svobodná Evropa, které je financováno vládou USA. Obvinění znělo na šíření nepravdivých informací o ruské armádě.
Kurmaševová má americké a ruské občanství a žila v Praze se svým manželem a dvěma dcerami. Zadržena byla v červnu 2023 při návštěvě své matky v Rusku.
Rico Krieger, Němec odsouzený v Bělorusku k trestu smrti za terorismus, byl v úterý omilostněn prezidentem Alexandrem Lukašenkem, blízkým Putinovým spojencem. Byl také mezi propuštěnými spolu s ruským opozičním politikem Iljou Jašinem, uvedlo Turecko.