Mali oznámilo, že přerušilo diplomatické vztahy s Ukrajinou. Její vojenský představitel totiž naznačil, že Kyjev hrál minulý měsíc roli ve smrtících bojích u alžírských hranic. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Při několikadenních střetech s tuarežskými separatistickými povstalci a bojovníky napojenými na Al-Káidu zahynuly desítky malijských vojáků a žoldáků ruské skupiny Wagner. A Andrij Jusov, mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky, minulý týden uvedl, že povstalci dostali „potřebné informace“ k provedení útoků.
Mali has severed diplomatic ties with Ukraine after the country supplied intelligence to Malian rebels involved in an ambush against Wagner Group forces in July. https://t.co/7vrC8iGKFM
— CNN Africa (@CNNAfrica) August 5, 2024
„Povstalci dostali všechny potřebné informace, které potřebovali. Umožnily jim provést úspěšnou vojenskou operaci proti ruským pachatelům válečných zločinů,“ cituje Jusova Reuters. „Určitě teď nebudeme zacházet do podrobností. Víc se dozvíte v budoucnu,“ dodal.
Vrcholný malijský představitel, plukovník Abdoulaye Maiga, uvedl, že jeho vláda byla tímto tvrzením šokována. Podle BBC obvinil Ukrajinu z porušení suverenity Mali. V prohlášení plukovníka Maigy se uvádí, že Jusov „přiznal účast Ukrajiny na zbabělém, zrádném a barbarském útoku ozbrojených teroristických skupin“, který vedl k úmrtí malijských vojáků. Mali se rozhodlo přerušit vztahy s okamžitou platností, dodal.
Minulý týden malijská armáda přiznala, že během několikadenních bojů, které vypukly 25. července, utrpěla značné ztráty. Ke střetům došlo v poušti poblíž Tinzaouaten, města na severovýchodě země u hranic s Alžírskem.
Zprávy uvádějí, že malijské a ruské jednotky byly po ústupu z Tinzaouatenu přepadeny tuarežskými povstalci a bojovníky z pobočky al-Káidy Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin, kteří čekali na posily.
Největší ztráty pro Rusy
Ani malijská armáda, ani Wagner, který se mezitím přeměnil na skupinu nazvanou Africký sbor, neuvedli přesné údaje. Odhadovaný počet mrtvých Wagnerových bojovníků se ale pohybuje od 20 do 80.
Ztráty ruské žoldnéřské jednotky jsou považovány za nejtěžší, které v Mali utrpěla od doby, kdy před dvěma lety začala pomáhat vojenské vládě v boji proti povstalcům.
Společnost Wagner přiznala, že jeden z jejích velitelů byl zabit a sestřelen byl také jeden ruský vrtulník. Uvedl, že na ně zaútočilo přibližně 1 000 bojovníků. Separatisté ve čtvrtek prohlásili, že zabili 84 Wagnerových žoldáků a 47 malijských vojáků.
Před více než deseti lety ztratila ústřední vláda Mali kontrolu nad velkou částí severu země. A to v důsledku povstání Tuaregů, které bylo vyvoláno požadavkem na vytvoření samostatného státu. Bezpečnost země pak dále zkomplikovalo zapojení islamistických bojovníků do konfliktu.
Při převzetí moci v rámci převratů v letech 2020 a 2021 se armáda odvolávala na neschopnost vlády řešit tyto nepokoje. Nová junta pak ve snaze potlačit nepokoje přerušila dlouholeté spojenectví Mali s bývalou koloniální mocností Francií ve prospěch Ruska.