Několik vojáků na základně koaličních sil v Iráku podle televizí BBC a CNN zranil raketový útok. Jedna střela dopadla přímo do jejího areálu. Došlo k tomu uprostřed eskalace napětí na Blízkém východě. USA se obávají útoků na své síly v Iráku i Sýrii, kde působí proíránské milice.
Letecká základna Ajn al-Asad v západním Iráku se stala terčem raketového útoku, uvedli nejmenované americké zdroje. Šlo podle nich zřejmě o dvě rakety, přičemž jedna z nich dopadla přímo do areálu základny, kde slouží američtí i zahraniční vojáci.
Několik členů personálu utrpělo zranění. Na životě nikdo z nich ohrožen není a nikdo nebyl zraněn vážně, píše BBC. Z útoků na americké základny v Iráku panují obavy kvůli současné eskalaci napětí na Blízkém východě.
US personnel injured in attack on airbase in Iraq https://t.co/8a03ObjfTg
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 5, 2024
V Iráku a Sýrii působí různé proíránské a protizápadní ozbrojené islámské skupiny, které patří k takzvané ose odporu, připomíná CNN. Napětí v regionu vzrostlo po nedávných smrtích politického vůdce Hamásu a vysokého představitele Hizballáhu.
Izraelští i američtí činitelé se připravují na zřejmě rozsáhlý útok vedený Teheránem. Ten podle nich může zahrnovat raketové a dronové útoky na Izrael ze všech stran a rovněž odvetu vykonanou na amerických vojácích.
K útoku se nikdo nepřihlásil
Americké základny v Iráku jsou terčem podobných útoků pravidelně, ostřelování však zintenzivnilo po 7. říjnu, když Izraelské obranné síly (IDF) vpadly do Pásma Gazy v reakci na útok palestinského teroristického hnutí Hamás.
„Podle prvních informací bylo zraněno několik amerických vojáků,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany. „Personál základny v současnosti provádí odhad způsobených škod.“ Další informace Pentagon poskytne co nejdříve, dodal.
O incidentu byli informování americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harris, pravděpodobná kandidátka za demokraty do letošních prezidentských voleb. Jednali o posílení ochrany amerických vojáků v oblasti a odvetných opatřeních.
V noci na úterý o útoku jednal americký ministr obrany Lloyd Austin se svým izraelským protějškem Joavem Galantem. Shodli se, že jde o nebezpečnou eskalaci. Došlo k tomu po americkém preventivním útoku na osoby připravující dronové údery.
Pentagon je vyhodnotil jako hrozbu pro koaliční síly v Iráku. Není však jasné, zda úder na Ajn al-Asad byl odvetou za americkou akci. Nikdo se k němu zatím nepřihlásil.