Nagasaki si připomnělo 79. výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Pietní akce se nezúčastnili velvyslanci USA, Británie a několika dalších zemí, kteří tak reagovali na to, že starosta Nagasaki nepozval zástupce Izraele. Pozvání nedostaly ani Rusko a Bělorusko, informovala dnes japonská tisková agentura Džidži. Českou republiku na akci reprezentoval zástupce velvyslance, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová s tím, že velvyslanec je nyní v ČR.
Starosta Nagasaki Širó Suzuki opět vyzval ke zničení jaderných zbraní. Připomněl také, že současný vývoj ve světě přispívá k tomu, že mocnosti se těchto zbraní jen tak nevzdají.
US envoy skips Nagasaki memorial after Israel snub: Tokyo (AFP) –
— zeta panama (@zetacompa) August 9, 2024
The US ambassador to Japan skipped a ceremony on Friday marking the 79th anniversary of the atomic bombing of Nagasaki in protest at Israel not being invited.
Rahm Emanuel instead… https://t.co/x5zzns3Oif pic.twitter.com/SuBbCL8V0n
„Uprostřed nejistoty, kdy skončí ruská invaze na Ukrajině, a rostoucích obav z expanze ozbrojených konfliktů na Blízkém východě, v současnosti čelíme kritické situaci,“ uvedl Suzuki. Japonský premiér Fumio Kišida, který se ceremoniálu také zúčastnil, slíbil, že se na mezinárodní poli bude snažit o to, aby Hirošima a Nagasaki byly posledními místy, kde byly atomové zbraně použity.
Na letošní připomínku tragédie z roku 1945 se podle agentury Džidži nedostavili velvyslanci USA, Británie, Kanady, Francie, Německa a Itálie, kteří tak reagovali na skutečnost, že starosta nepozval izraelského velvyslance. Suzuki to zdůvodnil tím, že přítomnost zástupce Izraele mohla vyvolat protesty kvůli válce v Pásmu Gazy a narušila by tak pietní událost.
USA, Británie či Izrael ale starostu obvinily, že měl politické důvody, což Suzuki odmítá. Podle agentury AFP starosta v červnu uvedl, že město poslalo na izraelskou ambasádu dopis vyzývající k „okamžitému příměří“ v Pásmu Gazy, kde Izrael už deset měsíců vede válku s palestinským teroristickým hnutím Hamás.
Válka v Gaze si podle tamních úřadů ovládaných Hamásem vyžádala na 40.000 palestinských obětí, většinou z řad civilistů, způsobila také obrovskou humanitární krizi v Pásmu Gazy a na Blízkém východě eskalovala napětí, jež hrozí přerůst v další konflikty. Válka v Gaze začala teroristickým útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, rovněž většinou civilistů.
Atomovou bombu na Nagasaki svrhly Spojené státy za druhé světové války 9. srpna 1945, tři dny předtím shodily atomovou bombu také na Hirošimu. Na následky obou výbuchů zemřelo asi 220.000 lidí. Krátce po útocích Japonsko kapitulovalo, čímž skončila druhá světová válka. Podle některých komentářů použití atomových bomb zachránilo stovky tisíc životů, protože výrazně přispělo k ukončení bojů. Mnozí Japonci se ale domnívají, že navzdory japonským válečným zločinům nelze shození bomb ničím ospravedlnit.
Pietní akce v Hirošimě se v úterý izraelský velvyslanec v Japonsku Gilad Cohen zúčastnil. O nepozvání do Nagasaki už minulý týden řekl, že „posílá špatný vzkaz světu“, a rozhodnutí starosty označil za „politicky motivované“.
Mluvčí japonské vlády místním médií řekl, že vláda se k Suzukiho rozhodnutí o nepozvání Izraele nebude vyjadřovat, protože pietní akci organizovalo město Nagasaki.