menu

9 C
Czech
Sobota 29. března 2025

Německý ústavní soud zamítl žádost o zrušení solidární daně

Německý ústavní soud dnes zamítl žalobu, která požadovala zrušení takzvané solidární daně. Zavedena kdysi byla kvůli financování rozvoje chudších východních spolkových zemí a do státní pokladny přináší 12 až 13 miliard eur ročně (300 až 324 miliard Kč). Daň platí zhruba jen deset procent poplatníků.

Rusko-americká jednání mají pokračovat s účastí OSN, řekl ruský vyjednávač

Jednání se Spojenými státy o Ukrajině v Rijádu nebyla jednoduchá, ale byla užitečná pro obě země, řekl dnes ruské státní agentuře TASS jeden z ruských vyjednávačů, senátor Grigorij Karasin. Vyjádřil zájem do jednání zapojit OSN. Karasin uvedl, že se oběma stranám podařilo posoudit "mnohé problémy", ale nezmínil se o konkrétních tématech pondělních rozhovorů, poznamenal list Kommersant.

ANALÝZA: Vztahy USA s ostatními členy NATO jsou klíčové pro stabilitu aliance a pokračující podporu Ukrajiny

Poslední americká vojenská pomoc umožnila Ukrajině na některých úsecích frontové linie zastavit nepřítele, nebo ho alespoň zpomalit. Bez další podpory ze strany USA bude mít napadená země vážný problém. A ta vůbec není s ohledem na nadcházející americké volby jistá. Politické dění v Americe může nakonec „roztrhat“ jednotu Severoatlantické Aliance (NATO).

Co se stane, když dojde k výpadku americké vojenské pomoci, jsme viděli v Charkovské oblasti před zhruba dvěma měsíci. Ani poslední várka munice a dalšího vybavení však postup okupantů plně nezastavila.

Ruské síly podle listu The Guardian stále posílají vlny pěchoty a obrněné techniky se stíhačkami a dělostřeleckou palbou za zády na Pokrovsk. Nepřítel zde pomalu a za cenu obrovských ztrát postupuje. Každý den do oblasti posílá až stovky mužů.

Jinak se ovšem situace na frontě výrazně nemění. Zato bitva o Bílý dům ve Spojených státech je napínavá. Americký prezident Joe Biden se z boje o další funkční období stáhl a Ukrajina se v ten moment ocitla ve stavu nejvyšší nejistoty.

Podpora Ukrajiny spočívá na společném úsilí NATO s účastní USA a pomoci ze strany Evropské unie (EU). V tomto ohledu je klíčová jednota aliance a dobré vztahy a společné postoje s Bílým domem.

Ukrajina může být alespoň klidná ze zvolení nového britského premiéra Keira Starmera, jenž napadenou zemi podporuje. Jeho (a ostatních spojenců) úkolem je ale budovat dobré vztahy s jakýmkoli americkým prezidentem, napsal web Politico.

Tady však přichází zásadní problém – lidé kolem Trumpa, pokud by se skutečně prezidentem nakonec stal. Začít můžeme kandidátem na Trumpova viceprezidenta J. D. Vancem, senátorem z Ohia a hlasitým odpůrcem další pomoci Ukrajině.

Trumpovi nohsledi

Vysoce postavený představitel EU pod rouškou anonymity označil volbu Vancea za „katastrofu“ pro Ukrajinu i celou Evropu, napsal web Newsweek. Trumpův výběr Evropu vyděsil. Jasně totiž ukazuje směrování své politiky.

Pak jsou tady další Trumpovi možní spolupracovníci. Hlavním kandidátem na post poradce národní bezpečnosti je Elbridge Colby, politik považující komunistickou Čínu za větší hrozbu než Rusko, který se staví proti podpoře Ukrajiny.

Zastává názor, že Ukrajina čerpá zdroje použitelné a důležité pro možnou konfrontaci s Čínou při obraně Tchaj-wanu. Colby rovněž podle serveru The Nightly zpochybnil americko-britsko-australský pakt AUKUS.

Není pro lehkovážné odstoupení z paktu, zastává nicméně názor, že výroba ponorek není dostatečná ke splnění cílů AUKUS a pochybuje o dodávkách jaderných ponorek Austrálii, tedy zemi, u níž podle něj není jasné, zda je nasadí v případě války o Tchaj-wan.

Trumpova administrativa bude hlasitě upozorňovat na čínské hrozby a pohraniční bezpečnost na úkor tématu Ukrajiny. Republikán již dříve prohlásil, že coby prezident ukončí válku do 24 hodin.

Trumpův plán může znamenat, že Rusko ukončí válku, ale nechá si získaná území, připomíná Politico. Vojenští experti i politici se navíc shodují, že by Ukrajina neměla žádné záruky, že Rusko znovu nezaútočí.

Tady přichází na scénu kandidát na Trumpova ministra zahraničí Richard Grenell, bývalý ředitel amerických tajných služeb a někdejší vyslanec v Německu. Ten hlasitě souhlasí s Trumpovým „mírovým plánem“, upozorňuje Politico.

Ukrajinské území by podle něj mělo zůstat zachováno, ale vznikly by v něm „autonomní zóny“. Pokud by se stal prezidentem Trump, členské státy NATO by se ocitly před náročnou volbou. Mohla by mít i existenční vyústění.

Oslabené NATO

Mohly by souhlasit s vynuceným urovnáním ve prospěch Ruska, ale s výsledkem míru, ať už jakkoli uvěřitelného. Nebo by mohli spojenci Trumpův plán odmítnout a pokračovat v podpoře Kyjeva sami. Trump však může namítat, že NATO neinvestuje dost do obrany.

Může mu vadit, že utrácí peníze za podporu Ukrajině a financuje „zbytečnou“ válku. Trump pak může stáhnout záruky, že budou USA bránit napadené spojence v Evropě, píše Politico. Mohlo by to vyústit až v názorové rozdělení NATO, což by zase hrálo do karet Rusku.

Trumpovi poradci mohou po jeho možném vítězství jednoduše říci, že jim vadí vtahování USA do války na Ukrajině a že to prostě musí skončit. Roli v tom mohou hrát i obavy z ruské odvety za vojenskou pomoc – jakožto i obavy z přímé konfrontace.

Šanci NATO má v případě, že bude dostatečně a ku spokojenosti Trumpa investovat do obrany. Pak by se s ním a jeho poradci možná podle Politico dalo rozumně bavit. Současně by měli zástupci aliance připravit plán pro případ, že Trump opravdu zvítězí.

Měli by co nejdříve oslovit Trumpovy spolupracovníky s plánem na pokračování západní vojenské pomoci Ukrajině bez účasti USA. Faktem však zůstává, že by se spojenci cítili bezpečněji, kdyby měli za zády Washington.

Ani vítězství Harris není výhra, přestože by se přikláněla k podpoře Ukrajiny. Ve Spojených státech je zkrátka za největší hrozbu považována Čína, Severní Korea a Írán. Je otázka, zda by se vůbec někdy Ukrajině mohlo dostat požadované pozornosti ze strany USA.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zpražil Dánsko. Trump kvůli ostrovu vyhrožuje Evropě

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zkritizoval Dánsko, že se nedostatečně stará o tento poloautonomní ostrov, na nějž mají USA zálusk. Také prezident Donald Trump stále hovoří o tom, že by Amerika měla Grónsko převzít.

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.

ANALÝZA: Rozhovory o ukončení války mohou skončit čtyřmi možnými scénáři

Celý svět se zatajeným dechem sleduje začátek mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a Ruskem o válce na Ukrajině a budoucnosti Evropy, která však nebyla pozvána k jednacímu stolu (tedy o nás bez nás). Zatímco na bezpečnostní mnichovské konferenci šokovala vyjádření amerických představitelů o Evropě, o týden později prezident Donald Trump dokonal „dílo zkázy“ komentáři na účet ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Jednání však teprve začínají a prozatím nelze odhadnout, jak pro Ukrajinu skončí. Možné jsou čtyři scénáře konce války.

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zpražil Dánsko. Trump kvůli ostrovu vyhrožuje Evropě

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zkritizoval Dánsko, že se nedostatečně stará o tento poloautonomní ostrov, na nějž mají USA zálusk. Také prezident Donald Trump stále hovoří o tom, že by Amerika měla Grónsko převzít.

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.

Král Karel byl krátce hospitalizován. Drobná komplikace v léčbě, hlásí palác

Britský král Karel byl ve čtvrtek krátkodobě hospitalizován kvůli vedlejším účinkům probíhající léčby rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Královna Camilla svého chotě do nemocnice nedoprovázela. Šestasedmdesátiletý panovník se se závažným onemocněním léčí od loňského února, přičemž přes počáteční obavy se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje.

V Egyptě došlo k havárii turistické ponorky, nepřežilo šest Rusů

Při výletu turistické ponorky u pobřeží egyptské Hurghady zahynulo šest ruských občanů. Plavidlo typu batyskaf, které patřilo k hotelovému komplexu Sindbad, se nevrátilo z běžné prohlídky korálových útesů. Příčina tragédie zatím zůstává nejasná.

Pražská burza znovu překonala rekord, táhly ji akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX ve čtvrtek posílil o 0,37 % na 2 145 bodů a opět přepsal své historické maximum. Tahounem růstu byly především akcie energetického ČEZ, Komerční banky a pojišťovny VIG. Burza tak pokračuje ve výrazném růstu, který od začátku roku překvapil i některé investory.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás