Za neospravedlnitelné, nezákonné a bezohledné označil dnes filipínský prezident Ferdinand Marcos akce čínského letectva ve sporné oblasti Jihočínského moře, na kterou si činí nároky obě země. Informovala o tom Marcosova kancelář. Manila a Peking se v sobotu vzájemně obvinily z narušování činnosti svých armád v blízkosti řetězce útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, který v roce 2012 Peking obsadil. Podle agentury Reuters šlo o první takový incident od Marcosova nástupu do úřadu v roce 2022.
Filipíny si stěžovaly na nebezpečné akce čínských letadel, které podle nich ve čtvrtek vypustily světlice v dráze letu filipínského hlídkového letadla. Čínská armáda naopak obvinila Filipíny, že filipínský letoun narušil její výcvik a „nezákonně“ vnikl do čínského vzdušného prostoru.
Philippines says actions of China air force 'illegal', 'reckless' https://t.co/jdYgKfm7ln pic.twitter.com/C7Nnc7rlk6
— Reuters (@Reuters) August 11, 2024
Marcos dnes vyzval Čínu, aby se chovala zodpovědně jak na moři, tak na obloze.
„Sotva jsme začali uklidňovat vody, už hrozí, že by mohlo dojít k nestabilitě v našem vzdušném prostoru,“ uvedl Marcos v prohlášení své kanceláře zveřejněném na facebooku.
Filipíny a Čína v červenci dosáhly dohody, která podle některých komentářů měla ukončit konfrontace u sporné mělčiny Second Thomas Shoal v Jihočínském moři. V ujednání však neustoupily od svým územních nároků.
Prakticky celé Jihočínské moře si nárokuje Čína, včetně částí, na které zároveň vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam významné námořní trasy. Čínské nároky na Scarborough Shoal neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit.