Bangladéšskou expremiérku Šejch Hasína vyšetřují kvůli vraždě muže, kterého minulý měsíc během občanských nepokojů zabila policie. Informuje o tom BBC, Daily Star a další servery.
Po týdnech smrtících nepokojů v hlavním městě Dháce je vyšetřováno také šest dalších vysoce postavených osobností předchozí vlády.
Murder case brought against Bangladesh's ex-PM https://t.co/hP4Mq5Fwzm
— 砂場 (@det_hed) August 13, 2024
Dalšími obviněnými jsou: Generální tajemník Ligy Awami Obaidul Quader, ministr vnitra Asaduzzaman Khan Kamal, bývalý generální inspektor policie (IGP) Chowdhury Abdullah Al-Mamun, bývalý šéf DB Harun Or Rashid, bývalý komisař DMP Habibur Rahman a bývalý zástupce komisaře DMP Biplob Kumar Sarker. Quader je bývalým bangladéšským ministrem dopravy a mostů.
Mamun Mia, právník, který podal žalobu jménem soukromé osoby, uvedl, že soud v Dháce nařídil policii, aby začala případ šetřit jako vraždu. Jedná se o první krok v trestním vyšetřování podle bangladéšského práva.
Premiérka Hasína odstoupila a opustila zemi na začátku tohoto měsíce. Uprchla do Indie poté, co politické nepokoje destabilizovaly vládu.
Policie pálila do davu
Během několikatýdenních studentských demonstrací proti Hasíně bylo zabito více než 400 lidí. Mnoho z nich bylo na její příkaz zastřeleno policií.
Podnikatel Amir Hamza požádal o zahájení řízení o vraždě v červenci. Poté, co byl místní prodavač potravin Abu Saeed střelen do hlavy, když přecházel silnici. Podle BBC Bangla řekl u soudu, že 19. července studenti pořádali pokojný protest a policie do davu nevybíravě střílela.
Žalobu na bývalou premiérku a další osoby podal Amir Hamza Šatil, obyvatel Mohammadpuru a příznivec oběti, u soudu dháckého městského soudce Rajeshe Chowdhuryho. Po přezkoumání dokumentů předložených soudu soudce požádal velitele policejní stanice Mohammadpur, aby stížnost zaregistroval jako první informační zprávu, píše Daily Star.
Šatil ve své stížnosti uvedl, že Abú Saíd byl zabit 19. července v 16:00. Tehdy policie během protestů proti kvótám nevybíravě střílela do studentů a obyčejných lidí. Policie střílela na občany na pokyn mezivládního zmocněnce a ministra vnitra.
Stěžovatel nebyl oběti blízký, podal však žalobu z titulu bangladéšského občana. Rodinní příslušníci oběti žijí v Boda upazila v okrese Panchagarh. Nemají možnost podat žalobu kvůli smrti oběti, uvedl ve své stížnosti.