Turecko v pondělí obnovilo jednání s Řeckem, a to po pětileté přestávce, kterou způsobily rozdílné nároky na námořní zóny ve Středomoří. Turecko se tím také snaží zlepšit zhoršující se vztahy s Evropskou unií. Informoval o tom Guardian.
Jednání s Řeckem přichází po rozhodnutí Turecka zastavit hledání zdrojů ve sporných vodách. Delegace obou stran se sešly v pondělí v Istanbulu v rámci tříhodinového setkání. Druhé kolo rozhovorů proběhne v Aténách. Uvedly to pro Guardian diplomatické zdroje.
Sblížení těchto znesvářených zemí se však jeví jako vzdálená vyhlídka. Země mají za sebou uprchlickou krizi, neshody ve Středozemním moři, rozdělení Kypru a vojenské intervence Turecka. Obě strany však tvrdí, že je zde politická vůle vztahy zlepšit. Prezident Tayyip Erdoğan navíc řekl tento měsíc velvyslancům EU v Ankaře, že je připraven vazby zlepšit.
Dle diplomatů to však bude vyžadovat více než jen ochotu diskutovat a stažení tureckého průzkumného plavidla Oruc Reis ze sporných vod, aby některé státy EU přestaly požadovat sankce vůči Turecku. O těch budou vedoucí představitelé EU jednat v březnu. „Bude to vyžadovat významné gesto Turecka,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden diplomat v Bruselu.
Zprávy, že se tyto dvě členské země NATO setkaly, však byly přivítány s úlevou. „Jsme rádi, že přímé rozhovory dnes znovu začínají,“ uvedla mluvčí německého ministerstva zahraničí Maria Adebahr. „Doufáme, že bude možné znovu vytvořit vzájemnou důvěru mezi oběma stranami…aby bylo možné společně najít řešení v rámci mezinárodního práva.“
Minulý pátek však turecký ministr zahraničí varoval před totální válkou, pokud by se Řecko rozhodlo rozšířit své teritoriální vody v Egejském moři. V diskuzích by se dle něj také měla objevit i další témata, která tyto země rozdělují, včetně vzdušného prostoru a demilitarizace řeckých ostrovů. Řecko však trvá na tom, že bude diskutovat pouze o vymezení ekonomické zóny a kontinentálního šelfu v Egejském moři a ve východním Středomoří.
Od roku 2016, kdy došlo k posledním debatám, se vztahy zemí rapidně zhoršily. Došlo dokonce k přerušení komunikace mezi ministry zahraničí. V loňském roce také turecký prezident Tayyip Erdoğan oznámil, že otevírá brány do Evropy, jelikož Turecko nemůže čelit další vlně migrantů a vyzval stovky tisíc uprchlíků ke vstupu do Řecka. Vztahy se však ještě více vyostřily poté, co v srpnu loňského roku Turecko vyslalo do oblasti východního Středomoří průzkumnou loď.
V sázce je tak mnoho, jelikož potenciál ozbrojeného konfliktu je vysoký. Řecký ministr obrany podepsal nyní se svým francouzským protějškem v Aténách dohodu ve výši 2,5 miliardy eur na pořízení 18 stíhacích letounů.