Mpox, vysoce nakažlivé onemocnění, kterému se dříve říkalo opičí neštovice, je důvodem, proč nejvyšší zdravotnický orgán kontinentu vyhlásil v Africe stav ohrožení veřejného zdraví. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Africké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) minulý týden varovalo před alarmující mírou šíření virové infekce, která se přenáší blízkým kontaktem a způsobuje příznaky podobné chřipce a hnisavé léze.
Většina případů má mírný průběh, ale může i zabíjet.
"Mpox has now crossed borders, affecting thousands."
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 13, 2024
The Africa Centres for Disease Control and Prevention declares mpox a continental public health emergency https://t.co/LSZVBCGqFA pic.twitter.com/ylv6liaghH
Vědci z Africa CDC uvedli, že jsou znepokojeni rychlostí, jakou se nový kmen mpox šíří. Od začátku roku bylo v Demokratické republice Kongo zaznamenáno více než 13 700 případů a 450 úmrtí.
Virus, který může způsobit léze po celém těle, se rozšířil i do dalších afrických zemí. Včetně Burundi, Středoafrické republiky (SAR), Keni a Rwandy. Případy hlásí celkem 18 zemí, uvádí agentura Reuters.
Výzva k akci
Vyhlášení stavu ohrožení veřejného zdraví pomůže vládám koordinovat reakci a případně zvýšit přísun zdravotnického materiálu a pomoci do postižených oblastí. Šéf afrického CDC Jean Kaseya varoval, že pokud nebudou přijata okamžitá opatření k omezení šíření nemoci, může se nemoc vymknout kontrole.
„Toto vyhlášení není pouhou formalitou. Je to jasná výzva k akci. Je to uznání, že si již nemůžeme dovolit být reaktivní. Musíme být proaktivní a agresivní v našem úsilí o omezení a odstranění této hrozby,“ cituje BBC.
Situaci budou sledovat i vedoucí zdravotničtí pracovníci mimo Afriku, aby posoudili riziko dalšího šíření nákazy. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí 29. července uvedlo, že riziko nákazy virem mpox je v Evropě „velmi nízké“.
Druhý, smrtelnější kmen viru
Mpox se šíří ze zvířat na lidi a mezi lidmi prostřednictvím blízkého kontaktu s nakaženou osobou. Včetně sexu, kontaktu kůže na kůži a mluvení nebo dýchání v blízkosti jiné osoby.
Může způsobit příznaky, jako je horečka, bolesti svalů a léze po celém těle. Pokud se mpox neléčí, může být smrtelný.
Jsou známy dva hlavní kmeny viru. Ten mírnější způsobil v roce 2022 celosvětovou epidemii, která postihla Evropu, Austrálii, USA a mnoho dalších zemí. Šířil se hlavně pohlavním stykem. O deset měsíců později WHO výjimečný stav ukončila s tím, že zdravotní krize je pod kontrolou.
Druhý, smrtelnější kmen, endemický ve střední Africe, stojí za novou, nedávno objevenou variantou v DR Kongo. Existují tři vakcíny, ale obvykle se jimi mohou nechat očkovat pouze lidé, kteří jsou v riziku nebo byli v úzkém kontaktu s nakaženou osobou.
Dr. Kaseya uvedl, že je v plánu zajistit asi 10 milionů dávek, aby se omezilo šíření nemoci v Africe. V současnosti je však k dispozici pouze asi 200 000 dávek.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus přislíbil svolat mimořádný výbor, který projedná, zda epidemie v Kongu představuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu.