Američtí vědci geneticky upravili dřevo na udržitelnější „superdřevo“ schopné ukládat více oxidu uhličitého (CO2) a bojovat tak proti oteplování. Současně tento materiál nepředstavuje takovou emisní zátěž při zpracovávání, jako konvenční, chemicky ošetřené dřevo. Informují o tom The Independent a ScienceDaily.
Stromy pohlcují CO2 z atmosféry, ale zpracovávání dřeva se přímo podílí na globálním oteplování. Tento proces je energeticky náročný a samotné dřevo musí být chemicky ošetřeno. Uvolňují se skleníkové plyny a vzniká chemický odpad.
Vědci z Marylandské univerzity však přišli s řešením – geneticky upravili topoly tak, aby měly o 12,8 procenta méně ligninu. Jde o klíčovou složku dřeva tvořící 26 až 35 procent jeho hmotnosti, ale komplikující jeho zpracování, píše list The Independent.
UMD researchers have genetically modified poplar trees to create high-performance, structural wood. This engineered wood, made without chemicals or energy-intensive processing, can store carbon and reduce emissions. Read more: https://t.co/AEtQTHXUsw pic.twitter.com/dyZHJP9qli
— Maryland Engineering (@ClarkSchool) August 12, 2024
Dřevo se sníženým množstvím ligninu lépe odolává hnilobě, což znamená, že není nutné jej chemicky ošetřit. To má hned několik benefitů pro životní prostředí, popisují experti v publikaci zveřejněné v časopise Matter.
Stromy mají delší životnost, CO2 z atmosféry odstraňují déle a absorbují ho tedy více. Tradiční dřevo ošetřené chemikáliemi má tendenci se kazit mnohem rychleji. Geneticky upravené dřevo navíc neprodukuje tolik emisí při zpracovávání.
Upravené dřevo je pevnější
Kromě toho nevzniká ani žádný chemický odpad. „Naše metoda nejen snižuje množství chemického odpadu a spotřebu energie, ale také zlepšuje schopnost dřeva ukládat uhlík, což je zásadní pro zmírnění změny klimatu,“ uvedl jeden z autorů studie Yiping Qi.
Vědci podle ScienceDaily pozorovali své geneticky modifikované topoly spolu s těmi tradičními ve skleníku po dobu šesti týdnů. Žádných rozdílů ve zdraví nebo růstu si nevšimli. Z upravených stromů pak vytvořili slisované vzorky dřeva.
Tým už je v rámci testu použil k výrobě nábytku a ve stavebnictví. Geneticky upravené lisované dřevo fungovalo stejně dobře jako to chemicky ošetřené, akorát bylo 1,5krát pevnější a srovnatelně pevné jako hliníková slitina 6061.
„Jsme velmi nadšeni, že můžeme demonstrovat inovativní přístup, který kombinuje genetické a dřevařské inženýrství k udržitelnému sekvestrování a ukládání uhlíku v odolné super-dřevěné formě,“ řekl Yiping Qi s tím, že jejich dřevo by jednou mohlo nahradit ocel i beton.