V rámci významné aktualizace přístupu soudnictví Spojených arabských emirátů ke kryptoprůmyslu uznal dubajský soud prvního stupně výplatu mzdy v kryptu jako platnou v rámci pracovních smluv. V pátek na to upozornil server Cointelegraph. Ještě loni byl přitom podobný nárok týkající se kryptoměny zamítnut kvůli tomu, že zaměstnanec nedoložil přesné ocenění digitální měny, napsal server Lexology.
Právnička Irina Heaver pracující v SAE dle Cointelegraph uvedla, že rozhodnutí svědčí o rostoucí akceptaci kryptoměn v pracovních smlouvách a uznává vyvíjející se povahu finančních transakcí v rámci Webu 3.0.
Partnerka v advokátní kanceláři NeosLegal vysvětlila, že rozhodnutí z letošního roku ukazuje posun. Podle ní jde o „progresivní přístup“ k integraci digitálních měn do právního a ekonomického rámce země.
Just in:
— 24h.bz (@24hbz) August 16, 2024
🚀 Dubai court recognizes crypto as valid salary payment! UAE lawyer Irina Heaver calls it a big step forward for #crypto in employment contracts. 💼📈#CryptoNews #Web3 #Blockchain pic.twitter.com/VoXItxVvbQ
Heaver informovala, že v tomto případě šlo o zaměstnance, kteří podali žalobu, v níž tvrdili, že jim zaměstnavatel nevyplatil mzdu, odškodnění za neoprávněné ukončení pracovního poměru a další benefity.
V pracovní smlouvě byla stanovena měsíční mzda ve fiat měnách a 5 250 v EcoWatt tokenech, formě kryptoměny. Důvodem sporu byla neschopnost zaměstnavatele vyplatit zaměstnanci část mzdy v tokenech za šest měsíců, napsal server Lexology.
Ještě loni zaměstnanci v podobném případu neuspěli
V roce 2023 soud uznal zahrnutí tokenů EcoWatt do smlouvy. Přesto výplatu v kryptoměnách nevymáhal, protože zaměstnanec neuvedl jasný způsob ocenění měny ve fiatovém vyjádření. „Toto rozhodnutí odráželo tradiční názor, který zdůrazňuje potřebu konkrétních důkazů při řešení nekonvenčních forem plateb,“ upozornila Heaver.
Letos však soud podle jejích slov udělal krok vpřed. Rozhodl ve prospěch zaměstnance a nařídil vyplacení krypto části podle pracovní smlouvy bez přepočtu na fiat. „Toto rozhodnutí odráží širší akceptaci kryptoměn v pracovních smlouvách. Zároveň zdůrazňuje, že soud uznává vyvíjející se povahu finančních transakcí v rámci ekonomiky Web3,“ prohlásila.
Podle právničky rozhodnutí rovněž vytváří pozitivní precedens, který podporuje další integraci digitálních měn do každodenních finančních transakcí.
„Toto rozhodnutí potvrzuje, že pokud pracovní smlouva obsahuje takové podmínky, musí je společnost i zaměstnanec dodržovat. Je uklidňující vidět, že soud uznává, že mzda, ať už je vyplácena ve fiat měně, nebo v kryptoměně, je oprávněným nárokem zaměstnance za jeho dohodnutou práci,“ uzavřela.