Konžská demokratická republika (KDR) doufá, že do příštího týdne obdrží první dávky vakcíny proti viru mpox, dříve opičím neštovicím, na základě příslibu Spojených států a Japonska, že jí pomohou v boji proti epidemii. Podle agentury Reuters či AP to uvedl v pondělí konžský ministr zdravotnictví.
Světová zdravotnická organizace minulý týden již podruhé během dvou let vyhlásila celosvětový stav ohrožení veřejného zdraví v důsledku rychlého šíření nové varianty mpox, známé jako clade Ib, v Africe.
Na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Samuel Roger Kamba Mulamba uvedl, že Japonsko a Spojené státy přislíbily Kongu vakcíny.
„Právě jsme dokončili jednání s USAID a americkou vládou…. Doufám, že do příštího týdne se dočkáme příchodu vakcín,“ řekl novinářům.
Congo requests mpox vaccines from Japan https://t.co/204iZp8u3p pic.twitter.com/Lssap0AP9B
— Reuters (@Reuters) August 19, 2024
Vakcíny vyrábí japonská a dánská společnost
Dodávka vakcín by pomohla vyřešit problém, kdy africké země nemají přístup ke dvěma očkovacím látkám, které byly použity při celosvětové epidemii mpox v roce 2022. V Evropě a Spojených státech jsou vakcíny běžně dostupné.
Již dříve v pondělí japonské ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí v e-mailovém prohlášení pro agenturu Reuters uvedlo, že se ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací a dalšími partnery připravuje poskytnout Kongu dodávky vakcín proti mpox a jehel.
Japonská společnost KM Biologics je jedním z výrobců vakcíny proti viru mpox. Dánská společnost Bavarian Nordic vyrábí další vakcínu proti této nemoci s názvem Jynneos. Japonsko má zásoby vakcíny společnosti KM Biologics.
Mimo klinické studie není žádná z těchto vakcín dostupná v Kongu ani v celé Africe. Zde je nemoc endemická již desítky let.
Globální vakcinační skupina Gavi minulý týden uvedla, že má k dispozici až 500 milionů dolarů na to, aby se očkování dostalo do zemí postižených eskalující epidemií mpox v Africe. „Gavi nabídla, že vakcíny zpřístupní, a my jsme souhlasili,“ řekl konžský ministr zdravotnictví.
85 procent úmrtí v Kongu připadá na děti
Mpox, virová infekce, která způsobuje hnisavé léze a příznaky podobné chřipce, má obvykle mírný průběh, ale může zabíjet. V Kongu se šíří dva kmeny, endemická forma viru, clade I, a nová odnož clade Ib.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v letošním roce zaznamenala na celém světě více než 17 000 případů onemocnění mpox a více než 500 úmrtí. Více než 96 procent všech případů a úmrtí bylo zaznamenáno v Kongu, uvádí agentura AP. Zdravotnický systém země se dlouhodobě potýká se zvládáním epidemií nemoci na rozlehlé ploše země a se špatnou infrastrukturou. Více než 70 procent případů a 85 procent úmrtí v Kongu připadá na děti mladší 15 let.
Virus se přenáší blízkým fyzickým kontaktem, včetně sexuálního styku. Na rozdíl od předchozích globálních pandemií, jako byl covid-19, však neexistují žádné důkazy o tom, že by se snadno šířil vzduchem.