Maniža, poslední zpěvačka, která reprezentovala Rusko v hudební soutěži Eurovize, podle svých slov nemůže v zemi vystupovat naživo. Nyní umělkyně vydala protiválečnou píseň, upozornily servery Reuters nebo Standard.
Gun, přepracovaná skladba, kterou Maniža napsala před deseti lety, vyšla koncem minulého měsíce jako singl. Následuje po předchozím singlu Candlelight a bude rovněž součástí EP Hope, které vyjde 4. září.
Třiatřicetiletá skladatelka, textařka a aktivistka ve své tvorbě spojuje různé žánry, přičemž vytváří osobitý hudební styl. Do povědomí české veřejnosti se zapsala svým vystoupením v Eurovizi v roce 2021 v Rotterdamu písní Russian Women.
„Hlavní myšlenkou (Gun) je vytvořit něco, co bude o míru na Ukrajině. O míru v Rusku. Míru v Izraeli. Míru v Palestině,“ řekla Maniža v rozhovoru pro agenturu Reuters během callu z Moskvy.
Maniža Dalerovna Sangin se narodila v roce 1991 v tádžické metropoli Dušanbe, odkud v 90. letech utekla před občanskou válkou, přičemž v Rusku ji zpočátku vítali. Nicméně poté, co zveřejnila svůj nesouhlas s ruskou plnohodnotnou invazí na Ukrajinu, která začala v roce 2022, a také vedla kampaň za práva LGBTQ, má podle svých slov v zemi zakázáno vystupovat.
Singer Manizha Sangin, who represented Russia at Eurovision in 2021, says she thinks her country will one day return to the singing contest – but not soon. pic.twitter.com/JOwifDCfly
— AP Entertainment (@APEntertainment) May 8, 2024
Ačkoli se nyní Maniža v Rusku pohybuje volně, nadále je sledována státem. Její účty na sociálních sítích byly zrušeny právě v době, kdy na začátku roku vydala píseň Save Your World, což jí téměř znemožnilo píseň propagovat nebo o ní diskutovat s posluchači, upozornil britský server Standard.
Problémy má zpěvačka v Rusku i ve zbytku světa
Spojení s Ruskem jí ztěžuje i mezinárodní vystupování. „Zrušili mě doma, zrušili mě ale i ve světě,“ prohlásila s tím, že se k tomuto tématu vyjadřuje ve své skladbě Standing Between Two Walls. Ta bude rovněž součástí připravovaného EP. Přesto věří, že naděje umírá poslední.
„Každá válka má svůj konec, zažila jsem to ve své vlasti v Tádžikistánu. Takže je to prostě jen velmi, velmi temná část naší doby,“ poznamenala.
Podle svých slov má navíc Rusko stále ráda a pomáhá vysídleným lidem po překvapivém útoku Ukrajiny na ruskou Kurskou oblast.