21 milionů lidí ostrovního státu Srí Lanky bylo v pondělí ponecháno bez proudu. Na sedm hodin byl přerušen i přívod vody a silniční provoz poté, co hlavní elektrárna utrpěla „technický problém“.
Jednalo se o nejhorší přerušení dodávek elektřiny od března roku 2016, kdy po masivním výpadku systému byla celá země bez elektřiny déle než osm hodin.
V hlavním městě Colombo byla elektřina obnovena sice už po sedmi hodinách, ale některé další části ostrovního národa byly připojeny až později.
Blackout způsobil chaos na přetížených silnicích v hlavním městě, kde nefungovaly semafory a policie tak musela řídit klíčové křižovatky. Naštěstí nemocnice měly záložní zdroje energie a letiště již bylo z velké části uzavřeno kvůli pandemii koronaviru.
Ministr energetiky Dullas Alahapperuma řekl, že nespecifikovaná „technická záležitost“ v energetickém komplexu Kerawalapitiya (nacházející se těsně za hlavním městem Colombo) byla příčinou blackoutu, který zhruba v poledne zasáhl celý národ.
Vedoucí veřejných služeb uvedl, že dojde k šetření selhání, a dal státnímu monopolu elektřiny (Ceylon Electricity Board) tři dny na vysvětlení.
Kerawalapitiya je tepelná elektrárna na naftu s kapacitou 300 megawattů, což odpovídá asi 12% poptávky elektřiny v zemi.
Srí Lanka vyrábí přes polovinu své elektřiny pomocí tepelné energie. Zbytek pochází z vodní a větrné energie. Lokalizované výpadky energie nejsou neobvyklé, ale celostátní výpadky jsou vzácné, informuje v článku server The Guardian.