V Zambii vyvolává obavy kontaminovaná kukuřice, která v této africké zemi patří mezi základní potraviny. Během posledního měsíce uhynulo na 400 psů, kteří zřejmě dostali kukuřici obsahující vysoké množství aflatoxinů. Ministr zdravotnictví varoval, že ohroženi mohou být i lidé. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle amerického ministerstva zemědělství zajišťuje kukuřice v Zambii asi 60 procent denního kalorického příjmu obyvatelstva.
Ministr Elijah Muchima oznámil, že zhruba polovina z 25 vzorků odebraných v místních mlýnech obsahovala mimořádně vysoké množství aflatoxinů. Aflatoxiny patří mezi mykotoxiny, které produkují plísně z rodu Aspergillus (kropidlák). Aflatoxiny jsou jedovaté a patří mezi nejsilnější známé karcinogenní látky. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) existují důkazy, že aflatoxiny mohou u lidí způsobovat rakovinu jater.
Contaminated maize sparks fear in Zambia after 400 dogs die https://t.co/Yu3YaKG793
— BBC News (UK) (@BBCNews) August 21, 2024
Zambijské úřady zahájily vyšetřování dodávek kukuřice poté, co místní stanice Diamond TV zjistila, že na otravu aflatoxiny uhynuly desítky psů. Při vyšetřování odebraly úřady vzorky z deseti mlýnů, které vyrábějí krmivo pro psy z kukuřice a také zpracovávají zrno na kukuřičnou mouku pro lidi.
Ministerstvo zdravotnictví nezaznamenalo žádné úmrtí lidí v důsledku kontaminované kukuřice. Zdroje ze Zambijského národního institutu veřejného zdraví však uvedly, že se snaží zjistit, jestli mohla mít kukuřice napadená aflatoxiny dopad na širokou veřejnost.
Na základě vyšetřování úřadů byly některé šarže kukuřičné mouky staženy z prodeje, uvedl Muchima. Neupřesnil ale, o které značky nebo výrobce šlo. Před odvysíláním reportáže o kontaminované mouce v Diamond TV stáhla své výrobky pouze společnost Farmfeed, která se zabývá zpracováním krmiva pro psy.
Podle ministra zdravotnictví padá zvýšený výskyt aflatoxinů v kukuřici na vrub klimatických změn a nedávného sucha v Zambii. Stejně jako většina jižní Afriky byla i Zambie na začátku letošního roku postižena velkým suchem. Odhaduje se, že poškodilo úrodu milionu zemědělců, kteří pěstují plodiny pro svou spotřebu, a zásoby kukuřice v zemi jsou stále kriticky nízké.
„Vláda tvrdí, že kvůli toxinům v kukuřici uhynulo 400 psů. I já jsem obětí. Během jednoho týdne jsem přišel o více než šest velkých psů,“ napsal na sociální síti X opoziční poslanec Sunday Chanda. „Vláda tvrdí, že stále zkoumá, jak moc se toxická kukuřice rozšířila. Ale ta špatná (kukuřičná) mouka se stále konzumuje!“ dodal. Další zambijský uživatel na síti X se ptal, proč ministr zdravotnictví nejmenoval stažené značky kukuřičné mouky. „Máme právo vědět, čím krmíme své rodiny,“ napsal.
Asociace mlýnů v Zambii, která zastupuje mlýnské společnosti v celé zemi, uvedla, že její podniky usilovně pracují na tom, aby se problém vyřešil a veřejnost byla v bezpečí. „Stále vyšetřujeme zdroj tohoto kontaminovaného obilí a zvýšili jsme dohled nad výrobky na trhu,“ uvedl Andrew Chintala, prezident asociace.