Někteří představitelé americké centrální banky (Fed) se na červencovém zasedání vyjádřili pro snížení úrokových sazeb, napsala agentura Reuters s odkazem na zápis ze zasedání výboru. Přesto se však nakonec rozhodli ponechat je neměnné. Nasvědčuje to ovšem pravděpodobnému a většinově očekávanému snížení sazeb po příštím srpnovém zasedání. Informoval o tom i server Business Insider.
Podle zápisků z červencového zasedání výboru Fedu zveřejněných ve středu bylo několik jeho členů pro snížení úrokových sazeb, píše Reuters. Výbor se však rozhodl ponechat je v aktuálním pásmu 5,25 až 5,50 procenta.
Někteří členové výboru nicméně zastávali názor, že nastal čas pro snížení sazeb o 25 bazických bodů, neboť klesla inflace a vzrostla nezaměstnanost. Většina se ale shodla na snížení sazeb až v září, pokud tedy ekonomická data dovolí.
Some Fed officials saw a case to cut rates in July, minutes show https://t.co/TRUYUimqO6
— Business Insider (@BusinessInsider) August 22, 2024
Určití členové výboru však poznamenali, že dezinflace, beze změny v nominálním cílovém rozmezí pro měnovou sazbu, sama o sobě bankovní měnovou politiku zpřísňuje. Ponechat sazby neměnné se však ukázalo jako správný krok.
Začátkem srpna totiž byla zveřejněna znepokojivá zpráva o nárůstu nezaměstnanosti v USA, připomněl Business Insider. Tyto údaje vyvolaly obavy, že jsou sazby nastaveny příliš vysoko a stahují největší světovou ekonomiku do recese.
Snížit jednou a dost
Zpráva vyvolala strach z kolabujícího trhu práce ve Spojených státech a byla jedním z důvodů paniky na světových burzách. Potichu se mluvilo o možném nouzovém snížení sazeb nebo jejich hlubším zredukování v září.
Nakonec ale Fed pomohl náladu na Wall Street uklidnit a další zpráva ukázala, že si americká ekonomika nevede tak špatně. Inflace v červenci dosahovala 2,9 procenta, což bylo pod prognózami ekonomů, kteří vyhlíželi tři procenta.
Americká ekonomika navíc roste, a roste stabilně. Ekonomové a investoři mají v kalendáři vyznačené datum 17. září, kdy proběhne příští zasedání měnového výboru centrální banky. Nikdo už neočekává, že ponechá sazby beze změn.
Na Wall Street se odhaduje snížení sazeb o 25 bazických bodů s jistotou 61,5 procenta a očekává se jejich další snižování po zbytek roku. Ekonom Torsten Slok se však domnívá, že banka sníží sazby jednou a na rok se odmlčí.
Vícenásobné škrty spatřuje jako zbytečné, americká ekonomiku označil za dostatečně silnou a jedno snížení sazeb tak podle něj postačí.