Ugandský soud bezpečnostním silám nařídil, aby ukončily obklíčení domu opozičního leadera Bobiho Winea, jehož „domácí vězení“ od prezidentských voleb 14. ledna vyvolalo mezinárodní tlak, uvedl v pondělí jeho právník. O situaci informovala agentura Reuters a zpravodajský web Deutsche Welle.
V pondělí ugandský nejvyšší soud rozhodl, že bezpečnostní síly země nesmí nadále zadržovat prezidentského kandidáta Bobiho Winea, přičemž se de facto jedná o domácí vězení.
Soudce Michael Elubu rozhodl ve prospěch Wineových právníků, kteří požádali o jeho propuštění: „Pokračující neurčité omezení a uvěznění žadatele v jeho domě je nezákonné. Jeho právo na svobodu bylo porušeno.“
Osmatřicetiletý zpěvák, který vstoupil do politiky, v nedávných volbách kandidoval proti prezidentovi Yoweri Musevenimu. 16. ledna volební komise prohlásila za vítěze voleb úřadujícího prezidenta, který získal 59 procent odevzdaných hlasů, zatímco Wine obdržel 35 procent hlasů.
Šestasedmdesátiletý Museveni je u moci od roku 1986 a je jedním z nejdéle působících afrických vůdců. Po oznámení výsledků hlasování uvedl, že volby se nejspíše ukáží jako ty „nejférovější v historii Ugandy“.
Robert Kyagulanyi, který vystupuje pod uměleckým jménem Bobi Wine, odmítá výsledky voleb s tím, že má důkazy o podvodech a zastrašování. Stát chtěl svými kroky Wineovi zabránit v organizování protestů.
„Poté, co bylo zjištěno, že omezení jsou protiprávní, je nařízeno, aby byla zrušena,“ řekl soudce Elubu.
Soudce prohlásil, že Wineův dům není řádným vazebním zařízením. Dále uvedl, že v případě, kdy by Wine ohrožoval veřejný pořádek, na něj úřady musí podat trestní oznámení.
Minulý týden Wine na Twitteru informoval, že nikdo nemůže navštívit jeho domov, kde uvízl se svou ženou Barbarou a její 18měsíční neteří bez jídla. Neteř jeho manželky byla později evakuována díky právníkům, kteří byli do objektu krátce vpuštěni, řekl Wine pro CNN.
Vojáci zatím zůstávají v areálu a ugandská armáda má „historii vzdorování soudním příkazům“, prohlásil Wineův právník George Musisi. Obdobně hovoří i Wineův příspěvek na Twitteru zveřejněný několik hodin po rozhodnutí soudu.
Mluvčí ugandské policie však uvedl, že policisté, kteří jsou stále na místě, prostor opustí. „Jsme institucí, která dodržuje zákony. Respektujeme rozhodnutí nejvyššího soudu,“ řekl v pondělí CNN.
Předvolební období bylo poznamenáno zásahy bezpečnostních sil proti opozičním kandidátům a jejich příznivcům, které si vyžádaly desítky obětí. Wine a někteří další opoziční kandidáti byli několikrát zatčeni. Vláda také několik dní před volbami zablokovala přístup na internet, přičemž omezení zasáhlo i sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Signal.