Federální rezervní systém (Fed) by riskoval pád americké ekonomiky do recese, pokud by nesnížil úrokové sazby. Informoval o tom server Business Insider s odkazem na hodnocení stratégů z Macquarie Bank. Centrální banka sníží sazby prudce kvůli krizi na trhu práce, očekává JPMorgan.
Americká ekonomika se propadne do recese, pokud Fed nesníží úrokové sazby, napsali ve středeční zprávě devizoví a sazboví stratégové Thierry Wzman a Gareth Berry. Jejich hodnocení se opírá o údaje o nezaměstnanosti v USA a o náladě spotřebitelů.
„Neříkáme, že se blíží recese, ale bez snížení sazeb Fedem, ke kterému dojde, by recese byla mnohem pravděpodobnější,“ píšou stratégové. Všeobecně se očekává snižování sazeb po dalším zasedání měnového v září.
The US could enter a recession if the Fed doesn't cut rates, strategists say https://t.co/Tv6DkNsaOu
— Business Insider (@BusinessInsider) August 29, 2024
Předseda Fedu Jerome Powell minulý týden prohlásil, že „nadešel čas na přizpůsobení měnové politiky“. Jde o jasný signál ochoty a připravenosti centrální banky snižovat sazby. Nutí ji k tomu hlavně krize na pracovním trhu.
Míra nezaměstnanosti v USA za červenec vzrostla z červnových 4,1 procenta na 4,3 procenta, uvedla nedávno ve zprávě vládní agentura Bureau of Labor Statistics. Situace na americkém trhu práce minulý měsíc přispěla k panice na mezinárodních trzích.
Fed má z recese obavy
Smíšené výsledky ukázala zpráva o sentimentu spotřebitelů neziskové organizace Conference Board, píše The Business Insider. Skóre hodnocení spotřebitelů amerického trhu práce, i když bylo stále pozitivní, v červenci sláblo.
I výhled na budoucnost byl pesimističtější. „Pravděpodobně to odráží nedávný nárůst nezaměstnanosti,“ podotkla Dana M. Peterson, hlavní ekonomka Conference Board. Ještě o něco méně pozitivní byli spotřebitelé v otázkách budoucích příjmů.
Peterson si také všimla, že přibylo respondentů, podle kterých je těží najít si práci. Naopak ubylo lidí, kteří zastávají názor, že je dostatek volných pracovních míst. Míra nezaměstnanosti s vyhlídkami spotřebitelů úzce souvisí.
Společnost JPMorgan zase uvedla, že na americkém trhu klesla poptávka po práci, vzrostla nezaměstnanost a zvýšila se nabídka spolu s produktivitou. Vznikla zvláštní kombinace obav z pádu do recese a optimismu z budoucí výkonnosti obchodního sektoru.
JPMorgan ve svém hodnocení uvádí, že Fed letos sníží sazby kvůli krizi na pracovním trhu prudce, aby zabránil propadu do recese. Banka pozoruje strach Fedu z příliš pozdního snižování sazeb, což zvyšuje pravděpodobnost, že tak skutečně učiní po dalším zasedání.