Kouř z rozsáhlých lesních požárů, kvůli nimž minulý týden na jihovýchodě Brazílie vyhlásili nejvyšší stupeň varování v desítkách měst, tento týden zasáhl i brazilskou metropoli. Někteří z jejích téměř tří milionů obyvatel kvůli tomu začali chodit ven v rouškách, ministerstvo zdravotnictví doporučilo také omezit pobyt venku, zejména dětem a důchodcům, informovala ve středu agentura AFP.
Kouř z lesních požárů zahalil i brazilský parlament a další budovy v Brasílii, která se zrodila koncem 50. let minulého století uprostřed nehostinné pustiny za pouhé čtyři roky díky vnukovi českého emigranta, brazilskému prezidentovi Juscelinu Kubitschekovi. Zdravotní střediska v metropoli v posledních dnech také zaznamenala nárůst případů zánětu spojivek, záchvatů astmatu či jiných dýchacích potíží.
Brasilia's iconic futuristic buildings, designed by architect Oscar Niemeyer, have been engulfed in a thick haze of smoke in recent days.
— AFP News Agency (@AFP) August 29, 2024
Several parts of Brazil are suffocating due to raging wildfires, but the fumes are new to the modernist capitalhttps://t.co/75Jn2WauDB pic.twitter.com/VgL5QauIEH
Brasília se přitom nepotýká s tak vysokým znečištěním vzduchu jako největší brazilské město Sao Paulo či dřívější metropole Rio de Janeiro. O víkendu se ale kvalita vzduchu výrazně zhoršila i v brazilské metropoli. Podle AFP k tomu přispěly lesní požáry v blízkosti města a změna směru větru, který přinesl kouř z požárů v okolí Sao Paula.
Brazilský stát Sao Paulo zažil letos co do požárů nejhorší srpen od roku 1998, kdy se začaly vést příslušné záznamy. Úřady v něm evidovaly na 3480 ohnisek požárů, což byl víc než dvojnásobek počtu za celý loňský rok v této oblasti.
K rychlému šíření požárů přispívá dlouhodobé sucho, které sužuje velkou část Brazílie. Vláda prezidenta Luize Inácia Luly da Silva tento týden kvůli tomu mimo jiné prodloužila platnost nařízení, které organizátorům všech velkých akcí, včetně fotbalových zápasů, ukládá povinnost poskytovat jejich účastníkům zdarma pitnou vodu. Toto opatření podle AFP vláda přijala loni v listopadu poté, co během vlny rekordních veder v Riu de Janeiro na koncertě americké zpěvačky Taylor Swiftové kvůli horku zkolabovala 23letá žena, která po převozu do nemocnice zemřela.