Na Západním břehu Jordánu stále probíhá rozsáhlá vojenská operace Izraelských obranných sil (IDF). Televizi BBC se podařilo spojit s obyvateli města a uprchlického tábora Dženín, který byl obklíčen a izolován. Izraelská armáda na Západním břehu zabila dalších pět bojovníků Hamásu, napsal server Euronews.
„Netroufám si jít na střechu, aby mě nezastřelili,“ sdělil BBC jeden z obyvatel tábora Dženín. Redakce se s ním spojila díky izraelské telekomunikační síti, ta palestinská byla stejně jako internetové spojení přerušena.
Z místa se dostane ven minimum informací. Ulice jsou prázdné. „Jsou tady hlavně staří lidé a děti,“ říká muž. Mladí lidé odešli těsně před příchodem izraelské armády. „Pro ty, kteří se nemohou dostat ven, je to smůla,“ dodává muž.
Inside the sealed-off Jenin refugee camp targeted by IDF https://t.co/i34ZgeAjOK
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 29, 2024
Izraelská armáda Dženín obklíčila a zablokovala všechny přístupové cesty do města a přístup do dvou nemocnic. Elektřina a voda naštěstí fungují, sdělil jeden obyvatel města. Nedaleko jeho domu byl navíc otevřen malý obchůdek se zásobami.
Chodit ven se ale nikomu nechce. Kdesi nad hlavou se neustále ozývá bzučení dronů a z dáli střelba s explozemi. Právě během hovoru s redakcí BBC se ze směru od uprchlického tábora ozvalo několik výstřelů.
„Ano, taky jsem to slyšel. Zvuk dronů zesílil,“ řekl muž do telefonu a uvedl, že minulou noc nemohl spát kvůli několikahodinové střelbě a explozím v uprchlickém táboře. Od té doby je ale převážně klid, dodal. Boje už utichly a domovní prohlídky skončily.
Strach ale zůstal
Uprchlický tábor Dženín je sice plný civilistů, stal se ale základnou militantních palestinských teroristických organizací. Není to poprvé, co tam izraelská armáda musela zasahovat. Situace se už uklidnila, místní ale pociťují strach.
Televize BBC mluvila s mužem, který pomáhá v Dženínu zásobovat rodiny potravinami a dalšími zásobami. „Celá východní oblast – asi 20 000 obyvatel – je neprodyšně uzavřena,“ popsal situaci. Tam mohou rozvážet jídlo sanitky.
„Existuje mnoho oblastí, kde nemůžeme lidem doručit žádné jídlo ani pití.“ Jeho žena s dítětem zůstala v táboře. Nedokázal je před příchodem armády dostat ven. „Bojí se otevřít dveře. Přímo před domem mají ostřelovače.“
Izraelská armáda vytvořila kontrolní stanoviště, kde zastavuje a kontroluje projíždějící sanitky. To pro případ, že by se v nich skrývali teroristé. Izrael se s nimi rozhodl skoncovat po vzoru Pásma Gazy.
Násilí se na Západním břehu se stupňuje od 6. října. Od té doby tam zabila izraelská armáda nejméně 652 Palestinců, napsal Euronews. V noci na pátek tam zabila dalších pět bojovníků Hamásu.