Ukrajina vyzvala Mongolsko, aby zatklo ruského prezidenta Vladimira Putina na jeho návštěvě země, která se uskuteční příští týden. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Jedná se vůbec o první Putinovu návštěvu členské země Mezinárodního trestního soudu (ICC) od doby, kdy na něj tento orgán vydal zatykač. Soud tvrdí, že Putin je zodpovědný za válečné zločiny. Mimo jiné proto, že nezastavil nezákonnou deportaci dětí z Ukrajiny do Ruska.
Mongolia obliged to arrest Putin if he visits – ICC https://t.co/71Aewu3km3
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 30, 2024
Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo naději, že Mongolsko si je „vědomo skutečnosti, že Vladimir Putin je válečný zločinec“. Vyzvalo orgány země, aby ruského vůdce zatkly a předaly ho prokurátorům v Haagu, sídle Mezinárodního trestního soudu v Nizozemsku.
Mluvčí ICC sdělil BBC, že mongolští představitelé „mají povinnost“ dodržovat předpisy ICC, ale upřesnil, že to nutně neznamená, že musí dojít k zatčení.
Kreml uvedl, že nemá „žádné obavy“ z návštěvy, která se má uskutečnit příští úterý. „S našimi partnery z Mongolska máme vynikající vztahy,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům v Moskvě. „Všechny aspekty prezidentovy návštěvy byly samozřejmě pečlivě připraveny,“ cituje jej Reuters.
Moskva obvinění popírá
Dr. Fadi el-Abdallah, mluvčí Mezinárodního trestního soudu, v pátek uvedl, že smluvní státy soudu – včetně Mongolska – „mají povinnost spolupracovat v souladu s kapitolou IX Římského statutu“ – dohodou, na jejímž základě byl soud zřízen. Dohoda uvádí, že za určitých okolností mohou být státy zproštěny povinnosti provést zatčení. A to pokud by byly nuceny „porušit smluvní závazek“ s jiným státem nebo pokud by tím byla porušena „diplomatická imunita osoby nebo majetku třetího státu“.
„V případě nespolupráce mohou soudci ICC učinit příslušné zjištění a informovat o něm Shromáždění smluvních států. Je pak na Shromáždění, aby přijalo opatření, která považuje za vhodná,“ uvedl Dr. el-Abdallah.
Soud v loňském roce konstatoval, že ruský prezident je odpovědný za válečné zločiny. Zaměřil se přitom na nezákonné deportace dětí z Ukrajiny do Ruska. Vydal také zatykač na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou za stejné zločiny. Moskva již dříve obvinění popřela a zatykače označila za „nehorázné“.
Mezinárodní trestní soud nemá žádné pravomoci k zatýkání podezřelých osob a může vykonávat jurisdikci pouze v rámci svých členských zemí.
V loňském roce Putin zrušil návštěvu summitu v Jihoafrické republice poté, co na něj ICC vydal zatykač. Jihoafrická republika by jako signatář soudu měla podezřelé osoby zadržovat na svém území. Prezident Ramaphosa však varoval, že Rusko by to považovalo za vyhlášení války. Uvedl, že rozhodnutí ruského vůdce neúčastnit se summitu bylo „oboustranné“.