Vědce i politiky, kteří se upínali k vakcinaci jako k nejlepšímu řešení covidové pandemie, strašil výskyt mnoha mutací koronaviru a také otázka, bude-li proti nim vakcína vůbec účinná. První výzkumy ukazují, že látka, kterou vyvinula společnost Moderna, by měla zabrat i na tzv. jihoafrickou a britskou variantu, jichž se svět děsí nejvíce, píše BBC.
Podle prvních laboratorních testů se ukazuje, že protilátky, které vakcína v těle vytvoří, mohou britskou a jihoafrickou mutaci rozpoznat a bojovat s ní. Alespoň to tvrdí vědci z americké farmaceutické firmy, která vakcínu vyrobila. Jedním dechem ale dodávají, že aby se tato hypotéza potvrdila, bude potřeba více testů. Vakcína od společnosti Moderna je – stejně jako očkovací látka od Pfizer/BioNTech – založená na revolučním principu mRNA. Ten tělu poskytuje návod, jak vytvořit tzv. spike protein koronaviru. Organismus si proti němu sám vytvoří protilátky a v případě skutečné infekce už ví, jak virus zneškodnit.
U britské i jihoafrické mutace vědci zaznamenali právě změnu u spike proteinu, tedy u „bodlin“ na povrchu viru. Ten virus používá, aby se snáze dostal do organismu. Zmutované viry se rychleji šíří právě proto, že do těla snadněji proniknou. Tzv. britská varianta, která je ve Spojeném království dominantní, se velmi rychle rozšířila do ostatních zemí, vědci ji už objevili i v ČR.
Výzkumníci společnosti Moderna pracovali s krevními vzorky osmi lidí, kteří dostali dvě potřebné dávky vakcíny. U všech se vytvořily neutralizující protilátky, podle vědců fungují ale o něco lépe na britskou mutaci, než na jihoafrickou: u té, zdá se, protilátky rychleji mizí. Před několika dni svět vyděsila zpráva, že lidé, co prodělali jihoafrickou variantu, nemají téměř vůbec žádné protilátky, mohou tedy nemoc dostat snadno znovu. Proti tomu ale stojí výzkumy, které poukazují na to, že důležitější než protilátky jsou ve skutečnosti buněčná a slizniční imunita.
Tři injekce místo dvou
Společnost Moderna, jejíž vakcínou očkuje i Česko, zkoumá i hypotézu, jestli by pomohlo dát lidem tři dávky vakcíny místo dvou. Ve hře je i vyvinout další vakcínu tak, aby fungovala právě na různé mutace, specificky na tu jihoafrickou. „Virus se vyvíjí a je skutečně životně důležité být krok před ním,“ uvedl generální ředitel Moderny Stephane Bancel.
„Rozumím tomui tak, že protilátky vytvořené vakcínou Moderna neutralizují jak britskou, tak jihoafrickou variantu, ale u jihoafrické mutace je účinek neutralizace o něco nižší. Stále je docela vysoký, ale je k úvaze dávat u jihoafrické varianty ne dvě, ale tři injekce,“ cituje Reuters děkana katedry tropické medicíny na Baylor College Petera Hoteze.