V japonském městě Jokohama zemřeli dva lidé poté, co dospívající dívka skočila z nákupního centra a srazila jinou ženu. Informuje o tom BBC, Daily Mail a další servery.
Sedmnáctiletá středoškolačka skočila z budovy v přeplněné nákupní čtvrti a zasáhla 32letou ženu, která byla v sobotu večer venku se svými přáteli. Obě byly kolem šesté hodiny odpoledne okamžitě převezeny do nemocnice, kde dívka o hodinu později zemřela. Krátce poté zemřela i žena, píše BBC.
Japan teen jumps to death, killing pedestrian below https://t.co/cyRMVFtEMe
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 2, 2024
Podle Daily Mail měla dívka skočit z ochozu ve dvanáctém patře nákupního centra NEWoMan v Jokohamě. Policie uvedla, že dospívající dívka žila ve městě Kimitsu v prefektuře Čiba. Druhá žena byla zaměstnankyní společnosti, která bydlela v obvodu Midori v Jokohamě. Na místě prý bylo v té době mnoho nakupujících.
Motiv, proč studentka spáchala sebevraždu, policie nezná. Podle oficiálních statistik se 1. září, tedy těsně před začátkem nového školního roku, v Japonsku zabije více lidí mladších 18 let než kterýkoli jiný den. Loni si v Japonsku vzalo život 513 dětí, přičemž jako nejčastější faktor se uvádějí „problémy ve škole“.
Žákům, kteří se nechtějí vrátit do školy, se říká futoko neboli „lidé, kteří nechodí do školy“. Mezi hlavní důvody, proč se tito futoko vyhýbají škole, patří rodinné poměry, osobní problémy s kamarády a šikana, vyplývá z předchozího průzkumu ministerstva školství.
Sebevražd Japonců přibývá
V posledních letech se úřady a mediální organizace snaží zvýšit povědomí veřejnosti o problémech, kterým studenti v tomto období čelí. Například japonská veřejnoprávní televize NHK uspořádala na Twitteru kampaň nazvanou „v noci 31. srpna“.
Podobný incident se v Japonsku stal před čtyřmi lety. Sedmnáctiletý chlapec tehdy skočil ze střechy nákupního centra a zabil devatenáctiletou studentku v rušné čtvrti Ósaky. Chlapec byl tehdy posmrtně obviněn ze zabití. Jeho rodina tedy měla zaplatit odškodné rodině jeho oběti. Krátce poté však bylo obvinění staženo.
Zatímco počet sebevražd v Japonsku mezi běžnou populací pomalu klesá, mezi mladými Japonci stoupá. Japonsko je jedinou zemí G7, kde je sebevražda hlavní příčinou úmrtí mladistvých. V červencové celosvětové zprávě o sebevraždách se uvádí, že Japonsko má čtvrtou nejvyšší míru úmrtnosti s 15,4 úmrtími na 100 000 obyvatel, následuje Maďarsko s 14,8 úmrtími na 100 000 obyvatel.
V Jižní Koreji a Japonsku panuje obzvláště vysoké napětí ve vzdělávacím a pracovním prostředí. Je tu také značná společenská stigmatizace v oblasti duševního zdraví. I tento faktor může zvyšovat počet sebevražd v těchto zemích.
V roce 2020 bylo také oznámeno, že Japonsko čelí epidemii sebevražd žen. Za jeden měsíc spáchalo sebevraždu více lidí, než kolik jich zemřelo na covid v průběhu celého roku.