menu

22.5 C
Czech
Středa 18. září 2024

Biden přivítal Starmera v Bílém domě k jednání o Ukrajině a Blízkém východě

Americký prezident Joe Biden dnes přivítal v Bílém domě britského premiéra Keira Starmera za sílícího tlaku, aby Washington povolil Ukrajině používat dalekonosné západní zbraně k útokům na cíle v ruském týlu. Lídři před novináři uvedli, že budou jednat o Ukrajině a Blízkém východu, na otázky ohledně bojových omezení pro Kyjev nereagovali.

Ukrajina hlásí dva mrtvé a 13 zraněných po ruských útocích na severu země

Nejméně 13 zraněných a značné škody na energetické infrastruktuře si vyžádal v noci na dnešek nálet ruských dronů na město Konotop v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Dnes ráno to oznámila oblastní vojenská správa. Úder byl součástí ruského širšího nočního útoku na Ukrajinu, tamní protiletecká obrana podle letectva sestřelila nad devíti různými oblastmi 44 dronů. Později během dne ukrajinské úřady ohlásily dva mrtvé po ruském ostřelování vesnice v Charkovské oblasti.

Kvůli nedostatku vody se mohou ve světě rozhořet další války, varuje nová studie  

Sledujte nás na sítích

Na celém světě ubývá zdrojů pitné vody, což nakonec může vést k dalším válkám. Upozornil na to Francis Galgano, docent na katedře geografie a životního prostředí při Villanova University v Pensylvánii. Označil to za jednu z největších ekologických bezpečnostních výzev tohoto století. Informuje o tom CNBC.

Reklama

Galgano je specialista na vojenskou geografii a enviromentální bezpečnost. Nedávno v časopisu Case Studies in the Enviromental publikoval studii, v níž se zabýval vztahem mezi nedostatkem vody, geopolitikou a potenciálem válek.

Za dva největší problémy označil špatnou správu vody, politiku a klimatickou krizi. Nejvznětlivějšími oblastmi jsou podle něj přeshraniční povodí, kde už nějakou dobu trvá napětí a potenciál pro ozbrojený konflikt je tam vysoký.

„Na jedné straně máme problém se správou a na druhé zhoršující se vyprahlost a změnu klimatu. Myslím, že to je základní věc, která destabilizuje schopnost řešit konflikty o vodu mírovou a účinnou cestou,“ cituje televize CNBC Galgana.

„Opravdu doufám, že se mýlím, ale tohle je můj postoj a zdá se, že data ho rozhodně potvrzují,“ dodal odborník. Identifikoval celkem devět mezinárodních povodí coby ohnisek probíhajících sporů a hrozících násilných událostí.

Reklama

Státy podél povodí Nilu, Etiopie a Egypt, jsou v mnohaletém sporu kvůli rozestavěné Přehradě velkého etiopského obrození, mamutího vodohospodářského projektu etiopské vlády na Nilu a pravděpodobně největší přehrady v Africe.

Každý chce vodu jen pro sebe

Egypt se obává omezení zásobování vodou pro svou populaci i zavlažování po proudu. Již před čtyřmi lety pohrozil válkou. I proto se Etiopie obává uzavřené obranné smlouvy mezi Egyptem a Somálskem začátkem srpna.

„Pokud přehrada podstatně omezí tok vody v Egyptě, pak je to určitě bod vzplanutí,“ obává se Galgano. „Od roku 2011 se snaží přijít s nějakou strukturovanou dohodou a stále se jim to nedaří. Vidím to jako skutečný problém.“

Jako další bod vzplanutí označil expert řeky Eufrat a Tigris. O využívání vody z těchto zdrojů se přou Turecko, Irák a Sýrie. Ankara přitom v tomto ohledu zastává agresivní, uzurpátorskou politiku a v regionu současně panuje dlouhodobé sucho.

Pak tady máme řeky Brahmaputra a Indus mezi Indií, Pákistánem a Nepálem, kde můžeme vidět obdobné napětí kvůli vodě a extrémní vlny veder se suchem. Možných vodních válek v těchto oblastech se obává i Program OSN pro životní prostředí (UNEP).

Upozornil na důležitost ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, zefektivnění hospodaření s vodou a recyklaci odpadních vod pro opětovné použití. Současně poukázal na nutnost zavádět opatření sjednoceně s ostatními stranami v daném regionu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Ochránci životního prostředí v Peru se snaží zabránit odlesňování vyplácením domorodců

Nevládní organizace Cool Earth v centrálním Peru spustila pilotní projekt zaručeného základního přijmu pro domorodce výměnou za udržitelnější život. Místním komunitám posílá peníze, aby otestovala, zda snížením chudoby odstraní podněty k odlesňování.

Balkán zažil nejžhavější léto za více než 130 let s minimem srážek

Jihovýchodní Evropu letos sevřel horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře. Balkán zaznamenal nejvyšší teploty za více než 130 let. Klima podle místních nepřipomíná Evropu, ale spíše Afriku. Vysychají řeky a je horší úroda. Navíc celý červenec a srpen pořádně nepršelo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové evakuovali část města Toropec, Ukrajinci tam hlásí zničení skladu zbraní

Ruské úřady dnes evakuovaly část města Toropec v Tverské oblasti. Média informovala o silných explozích a o útoku ukrajinských dronů, které podle nich zasáhly muniční sklad. Nejmenovaný zdroj z ukrajinské tajné služby SBU později řekl, že ukrajinský dronový útok tam zničil velký sklad s řízenými střelami, naváděnými bombami a dělostřeleckou municí. Regionální činitelé informují pouze o útoku ukrajinských bezpilotních letounů a o požáru. Následně uvedli, že na místě nejsou mrtví nebo vážně zranění a lidé se mohou vrátit domů. Toropec, kde žije kolem 11.000 obyvatel, leží několik set kilometrů severozápadně od Moskvy a stovky kilometrů daleko od Ukrajiny.

Prezidentství Harris by mohlo vytlačit americké kryptoměnové firmy do zahraničí, míní šéf Nansenu

Ředitel společnosti Nansen Alex Svanevik promluvil o kontrastních dopadech, které by prezidentství Donalda Trumpa nebo Kamaly Harris podle něj mohlo mít na kryptoměnové firmy po celém světě. Šéf analytické platformy se k letošním prezidentským volbám v USA vyjádřil ve středu na konferenci Token2049.

Pět hlavních sil utvářejících globální ekonomiku podle Raye Dalia

Americký miliardář, investor a manažer hedgeových fondů Ray Daliona summitu think-tanku Milken Institute v Singapuru den před zasedáním Federálního rezervního systému (Fed), který se chystá rozhodnout o snížení sazeb, zmínil pět hlavních sil utvářejících globální ekonomiku.

Odhad WSJ: Počet mrtvých a zraněných vojáků na Ukrajině dosáhl jednoho milionu

Brutální válka na Ukrajině za dva a půl roku trvání dosáhla dalšího ponurého milníku. Počet mrtvých a zraněných vojáků na obou stranách dosáhl celkem jednoho milionu. S tímto odhadem přišel list The Wall Street Journal (WSJ) odkazující na zdroje obeznámené se situací a ukrajinský utajovaný odhad z dřívějška letošního roku.

Ukrajina hlásí sestřelení pěti desítek ruských dronů a také další útok na Sumy

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu třemi řízenými střelami a více než padesátkou dronů, oznámilo ráno na facebooku ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila 46 bezpilotních letounů. Rusové podruhé během dvou dní zaútočili na energetickou infrastrukturu Sumské oblasti, upozornila stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Regionální úřady informovaly o útoku na město Sumy.

Exploze pagerů v Libanonu: Hizballáh viní Izrael a hrozí odvetou

Hizballáh ve středu prohlásil, že ze smrtícího útoku, při kterém téměř současně explodovaly stovky pagerů používaných členy této militantní skupiny po celém Libanonu, viní Izrael. Zároveň uvedl, že plánuje odvetná opatření. Při úterním incidentu zahynulo devět lidí a téměř tři tisíce dalších bylo zraněno.

Pagery, jež explodovaly v Libanonu, vyrobila maďarská firma, tvrdí Gold Apollo

Tchajwanská firma Gold Apollo tvrdí, že pagery, které v úterý v Libanonu zabily nejméně devět lidí a téměř 3000 osob zranily, vyrobila firma BAC Consulting se sídlem v Budapešti. Gold Apollo dnes podle agentury AP uvedla, že měla s touto maďarskou společností smlouvu, která ji opravňovala používat její značku.
Reklama

DOPORUČUJEME

Ochránci životního prostředí v Peru se snaží zabránit odlesňování vyplácením domorodců

Nevládní organizace Cool Earth v centrálním Peru spustila pilotní projekt zaručeného základního přijmu pro domorodce výměnou za udržitelnější život. Místním komunitám posílá peníze, aby otestovala, zda snížením chudoby odstraní podněty k odlesňování.

Balkán zažil nejžhavější léto za více než 130 let s minimem srážek

Jihovýchodní Evropu letos sevřel horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře. Balkán zaznamenal nejvyšší teploty za více než 130 let. Klima podle místních nepřipomíná Evropu, ale spíše Afriku. Vysychají řeky a je horší úroda. Navíc celý červenec a srpen pořádně nepršelo.

Demokratické země bojují za práva na pokojný protest, pak zatýkají klimatické aktivisty, varuje zpráva

Bohaté státy zastávající práva na pokojný protest kritizují ostatní země za potlačování demonstrací, samy však tvrdě zasahují proti klimatickým aktivistům. Upozorňuje na to nová zpráva zastánců lidských práv a boje proti změně klimatu z organizace Climate Rights International (CRI).

Zatopenou řeckou vesnici po padesáti letech obnažuje změna klimatu

Úřady v Řecku nechaly vesnici Kallio zatopit koncem 70 let. Tam, kde se tyčil kostel obklopený domy, byla nádrž zásobující Atény pitnou vodou. Nyní, po téměř 50 letech, se začínají obrysy města zase objevovat, jak hladina nádrže kvůli horku klesá. Řecko je jedním z evropských států nejtvrději zasažených extrémními vlnami veder.

Guterres: Stoupající moře si přijde pro nás pro všechny

Tichomoří je nejohroženějším regionem světa klimatickými změnami a vzestupem mořské hladiny, přestože se na nich nepodílí. Nakonec si však stoupající moře přijde pro nás pro všechny. S takovým varováním přišel generální tajemník OSN António Guterres.  
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové evakuovali část města Toropec, Ukrajinci tam hlásí zničení skladu zbraní

Ruské úřady dnes evakuovaly část města Toropec v Tverské oblasti. Média informovala o silných explozích a o útoku ukrajinských dronů, které podle nich zasáhly muniční sklad. Nejmenovaný zdroj z ukrajinské tajné služby SBU později řekl, že ukrajinský dronový útok tam zničil velký sklad s řízenými střelami, naváděnými bombami a dělostřeleckou municí. Regionální činitelé informují pouze o útoku ukrajinských bezpilotních letounů a o požáru. Následně uvedli, že na místě nejsou mrtví nebo vážně zranění a lidé se mohou vrátit domů. Toropec, kde žije kolem 11.000 obyvatel, leží několik set kilometrů severozápadně od Moskvy a stovky kilometrů daleko od Ukrajiny.

Prezidentství Harris by mohlo vytlačit americké kryptoměnové firmy do zahraničí, míní šéf Nansenu

Ředitel společnosti Nansen Alex Svanevik promluvil o kontrastních dopadech, které by prezidentství Donalda Trumpa nebo Kamaly Harris podle něj mohlo mít na kryptoměnové firmy po celém světě. Šéf analytické platformy se k letošním prezidentským volbám v USA vyjádřil ve středu na konferenci Token2049.

Pět hlavních sil utvářejících globální ekonomiku podle Raye Dalia

Americký miliardář, investor a manažer hedgeových fondů Ray Daliona summitu think-tanku Milken Institute v Singapuru den před zasedáním Federálního rezervního systému (Fed), který se chystá rozhodnout o snížení sazeb, zmínil pět hlavních sil utvářejících globální ekonomiku.

Odhad WSJ: Počet mrtvých a zraněných vojáků na Ukrajině dosáhl jednoho milionu

Brutální válka na Ukrajině za dva a půl roku trvání dosáhla dalšího ponurého milníku. Počet mrtvých a zraněných vojáků na obou stranách dosáhl celkem jednoho milionu. S tímto odhadem přišel list The Wall Street Journal (WSJ) odkazující na zdroje obeznámené se situací a ukrajinský utajovaný odhad z dřívějška letošního roku.

Ukrajina hlásí sestřelení pěti desítek ruských dronů a také další útok na Sumy

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu třemi řízenými střelami a více než padesátkou dronů, oznámilo ráno na facebooku ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila 46 bezpilotních letounů. Rusové podruhé během dvou dní zaútočili na energetickou infrastrukturu Sumské oblasti, upozornila stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Regionální úřady informovaly o útoku na město Sumy.

Exploze pagerů v Libanonu: Hizballáh viní Izrael a hrozí odvetou

Hizballáh ve středu prohlásil, že ze smrtícího útoku, při kterém téměř současně explodovaly stovky pagerů používaných členy této militantní skupiny po celém Libanonu, viní Izrael. Zároveň uvedl, že plánuje odvetná opatření. Při úterním incidentu zahynulo devět lidí a téměř tři tisíce dalších bylo zraněno.

Pagery, jež explodovaly v Libanonu, vyrobila maďarská firma, tvrdí Gold Apollo

Tchajwanská firma Gold Apollo tvrdí, že pagery, které v úterý v Libanonu zabily nejméně devět lidí a téměř 3000 osob zranily, vyrobila firma BAC Consulting se sídlem v Budapešti. Gold Apollo dnes podle agentury AP uvedla, že měla s touto maďarskou společností smlouvu, která ji opravňovala používat její značku.

Británie: Rodiče dětí zavražděných zdravotní sestrou obvinili nemocnici z utajování informací

Případ Lucy Letby, britské zdravotní sestry odsouzené za vraždu sedmi novorozenců a pokus o vraždu dalších sedmi, nadále šokuje veřejnost. Před vyšetřovací komisí nyní vypovídají rodiče dětí, které Letby zabila. Jejich svědectví odhalují nejenom tragédii spojenou se ztrátou dětí, ale také zásadní selhání nemocnice v komunikaci a transparentnosti.

Exploze komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, uvedl Bejrút

Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu. Podle agentur Reuters a AFP to odpoledne uvedl libanonský ministr zdravotnictví Firás Abjád. Libanonské hnutí Hizballáh potvrdilo, že zemřeli dva jeho členové a jedno dítě. Podle íránské agentury Mehr byl zraněn i íránský velvyslanec v Bejrútu Modžtaba Amání. Libanonská vláda přisuzuje věc Izraeli. Ten záležitost nekomentoval.

Ochránci životního prostředí v Peru se snaží zabránit odlesňování vyplácením domorodců

Nevládní organizace Cool Earth v centrálním Peru spustila pilotní projekt zaručeného základního přijmu pro domorodce výměnou za udržitelnější život. Místním komunitám posílá peníze, aby otestovala, zda snížením chudoby odstraní podněty k odlesňování.
Reklama
Reklama