Léto bylo již druhý rok nejteplejším v historii měření, upozornila evropská meteorologická služba Copernicus. Loňský rekord překonalo o 0,66 stupně Celsia. Světová meteorologická služba (WMO) upozornila, že rostoucí teploty by měly spustit „červený poplach“. Informují o tom BBC, ABC a The Economic Times.
Letošní léto (červen až srpen) bylo podle údajů Copernicus nejteplejší v historii měření. Předchozí rekord z roku 2023 překonalo o 0,66 stupně Celsia. Důvodem je lidmi způsobená klimatická změna a i dočasný jev El Niňo.
„Extrémní události související s teplotou, kterých jsme byli svědky letos v létě, budou už jen intenzivnější,“ cituje server BBC News Samanthu Burgess, zástupkyni ředitele programu Copernicus. Teplotní rekordy padaly po celém světě.
Summer 2024 was world's warmest on record https://t.co/e0DRpPsPfG
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 6, 2024
Průměrná teplota na evropském kontinentu dosáhla 1,54 stupně, čímž překonala rekord z roku 2022. Světová průměrná teplota se v letošním roce pohybovala nad průměrem z let 1991 až 2020 o 0,7 stupně, uvedla televize ABC s odkazem na údaje Copernicus.
Letošní srpen se zapsal do historie jako nejteplejší v historii a byl srovnatelný s tím loňským. Průměrná povrchová teplota vzduchu dosahovala 16,82 stupně a byla o 0,71 nad průměrem, odkazuje na zprávu tisková agentura Anadolu Ajansi.
Červený poplach
Po celém světě jsme mohli být svědky extrémních vln veder, sucha a dalších projevů extrémního počasí. Rakousko zažilo podle Copernicus nejteplejší letní měsíce v historii měření, pro Španělsko a Finsko byl nejžhavější srpen.
Extrémní vlny veder se soustředily spíše na jižní a východní Evropu. Chladnější klima panovalo ve Velké Británii, v Irsku, západních oblastech Portugalska, jižním Norsku a na Islandu. Letošní rok zřejmě bude nejteplejším v historii, píše Copernicus.
Aby se tak nestalo, musela by průměrná teplota ve zbývajících měsících klesnout o 0,54 stupně Celsia, což ovšem data nenaznačují. Rostoucí teploty podle serveru The Economic Times znepokojily také WMO.
Vedoucí organizace pro Argentinu Andrea Celeste Saul upozornila, že rostoucí teploty po celém světě by měly spustit „červený poplach“. „Hraniční hodnoty se neustále překonávají,“ upozornila Saul na fóru meteorologických služeb v Singapuru.