Svaz měst a obcí České republiky se ostře staví proti Vládou ČR schválenému návrhu novely Zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb., který byl předložen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Během projednávání zákona Svaz opakovaně upozorňoval na praktické negativní dopady této legislativní normy na jednotlivé obce s rozšířenou působností a krajské úřady, poznamenává František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta města Kyjov. „Bohužel, většina našich zásadních připomínek byla ministerstvem zemědělství ignorována. Stejně tak nebyly vypořádány připomínky šesti krajů, které vyjádřily podobné obavy,“ dodává.
Novela zákona má podle všeho značný potenciál negativně ovlivnit život v menších městech a vesnicích. Změny týkající se snížení minimální výměry honiteb mohou vést k řadě sporů mezi držiteli a uživateli honiteb, což může vyvolat napětí a zhoršit mezilidské vztahy v mnoha obcích.
„Členové svazu dlouhodobě podporují činnost mysliveckých spolků, které významně přispívají k udržování společenského života na venkově. V případě schválení této novely se však obáváme dalšího úbytku aktivních myslivců, což už dnes pozorujeme v některých regionech. Kromě toho zákon namísto motivačních pobídek přináší řadu kontroverzních ustanovení se sankčními postihy, což mladé lidi od myslivosti odrazuje,“ doplňuje předseda Lukl.
Dalším závažným problémem je nově navrhovaná povinnost vysokoškolského vzdělání pro zaměstnance vykonávající veřejnou správu na úseku myslivosti (§57 odst. 7). František Lukl k tomu dodává:
„Už dnes se potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků ve veřejné správě na úseku myslivosti, které je těžké dlouhodobě udržet a adekvátně ohodnotit. Zavedení této povinnosti situaci ještě zhorší, což může vést k dalšímu prohloubení současných problémů spojených s výkonem práva myslivosti v honitbách ČR.“
Navrhovaný Informační systém myslivosti (ISEM), který má zjednodušit administrativu a komunikaci mezi uživateli honiteb a orgány státní správy, nese riziko opačného efektu. Zavedení tohoto systému může přinést nové komplikace, například kvůli potřebě technické podpory, vyšším nákladům na jeho implementaci a správu, a také kvůli potenciálním problémům s datovou bezpečností. Obáváme se, že namísto slibovaného zjednodušení může systém přinést jen další administrativní zátěž pro obce a myslivce.
„Je důležité zdůraznit, že i přes deklarovaný cíl snížit stavy zvěře a s tím související škody na lesních a zemědělských kulturách, novela v předložené podobě tento cíl velmi pravděpodobně nenaplní. Naopak, navrhovaná opatření mohou vést k významnému negativnímu dopadu na podstatnou část honiteb a mysliveckých spolků, což povede ke snížení efektivity řízení lovu a ke zvýšení škod na lesních a zemědělských kulturách,“ shrnuje předseda SMO ČR František Lukl.