menu

3.2 C
Czech
Neděle 22. prosince 2024

Moskva hlásí zničení 15 ukrajinských dronů; Ukrajina sestřelila 56 dronů z Ruska

Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 15 ukrajinských dronů nad Černým mořem a Belgorodskou či Kurskou oblastí během noci na dnešek. Před nálety naopak ruských dronů během večera a noci varovalo ukrajinské letectvo, které ráno oznámilo, že za noc zničilo 56 ze 108 dronů vyslaných z území Ruska.

Bezpečnost v kybernetickém světě, nad kterou se musí přemýšlet

Praha 10. září 2024 (PROTEXT) – Umělá inteligence se stala nedílnou součástí naší každodenní reality. Od algoritmů doporučujících filmy na streamovacích platformách až po složité systémy schopné diagnostikovat nemoci s přesností, která překonává lékaře. Až nedávno ale začala vyplouvat na povrch také významná rizika spojená s rostoucím používáním AI. Tím nejpalčivějším je nárůst kyberútoků, které se stávají stále sofistikovanějšími, což ztěžuje jejich detekci a obranu proti nim. Jak by měla vypadat regulace v oblasti AI? Jaké podvody jsou nejnebezpečnější? A proč je potřeba o umělé inteligenci nepřetržitě se vzdělávat? Nejen o tom debatovali přední čeští odborníci na kyberbezpečnost na vyhlášení cen Zlaté koruny.

Reklama

Nejvýznamnějším dokumentem, který bude v následujících letech vymezovat mantinely používání umělé inteligence v Evropě, je Akt o AI, který byl unijními ministry schválen v květnu letošního roku. Ten je podle místopředsedy vlády Ivana Bartoše, pro digitalizaci dobře uchopen: „V Aktu o umělé inteligenci jsme se snažili vyvážit několik principů. Nenasměrovat to do té dystopické budoucnosti, války strojů a umělých inteligencí, ale k tomu, abychom AI dokázali ochočit, rozvíjet a využít.“ Na implementaci mají členské státy dva roky a způsob, jakým se jí zhostíme, je podle Bartoše velmi důležitý. „Byl bych nerad, kdyby to dopadlo tak, že Amerika má AI, Čína má AI a my máme dobrou regulaci.“

Před přílišnou regulací varoval na diskuzi Zlaté koruny i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Lukáš Kintr. „Kyberbezpečnost je jen jeden dílek, s použitím AI je spojena celá řada etických otázek. Byl by problém, kdybychom měli skvělou regulaci, ale na rozdíl od zbytku světa neuměli AI efektivně využít.“ S tímto výrokem souhlasil i profesor Michal Pěchouček. Ti, kteří nezvládnou AI vhodně využít, tak podle něj do budoucna znevýhodní své podniky i občany. Profesor jde ale ve svých úvahách ještě dál: „Regulace nemusí být podle mě nutně brzda inovace, ale může být i její akcelerací. AI je momentálně dodávaná velmi malým množstvím bohatých technologických firem a regulace může například pomoc k tomu, že se tento oligopol rozbije.“

Reklama

Diskutovaná byla vedle Aktu o AI také směrnice NIS 2 o kybernetické bezpečnosti. Mnoho českých firem totiž aktuálně kritizuje, že její chystaná implementace jde nad rámec pravidel, které stanovila Evropská unie a bude pro ně přílišnou zátěží. Téměř všichni přítomní se ale shodli na tom, že v této rovině je lepší být přísnější. „Žádný zákon není fér pro všechny, ale v dlouhodobém horizontu by neměl nikomu stranit. A ačkoliv to v komerčním světě nezní moc dobře, tak bezpečnost nemá cenovku. Tu buďto máte nebo ji nemáte,“ vysvětluje Bartoš.

Jaká je v současnosti četnost útoků na ty nejsnazší cíle, jednotlivce, přiblížil divákům diskuze výzkum, který Zlatá koruna připravila s agenturou IPSOS. Podle něj čelila téměř polovina Čechů v poslední době nějaké jeho formě, nejčastěji takzvanému phishingu. Pětina z nich dokonce přišla o finanční prostředky. „Prototypem průměrné oběti kyberútoku v České republice je překvapivě muž v produktivním věku z Prahy nebo Středočeského kraje. Nejčastější hodina útoku je sedmá večer během svátku nebo víkendu, kdy lidé najednou otupí, a také v čase, kdy platíme daně a všichni jsou ve stresu,“ popsala svoje zkušenosti s kyberútoky z praxe COO Komerční banky Jitka Haubová. Podle ní bylo terčem útoku během loňského roku 70 tisíc jejich klientů a zhruba polovinu z nich se podařilo zvrátit díky detekčním systémům banky. V mezinárodním kontextu jsou ale tato čísla podle generálního ředitele Visa pro ČR, SR a Maďarsko Marcela Gajdoše pozitivní: „Bydlím tu patnáct let a jsem velmi hrdý, že Česko patří mezi státy s nejmenším množstvím podvodů na počet transakcí. To je zrcadlem toho, že jsou tu společnosti a finanční sektory, které velmi dobře ví, co z umělé inteligence chtějí vytěžit a lidé se tu vzdělávají.“

Na otázku, jak se máme chovat, abychom se nenapálili, odpovídá Leader AI Institutu společnosti Deloitte Jan Hejtmánek jednoznačně: „Zodpovědně. Problém je, že děti každý rodič naučí, že se mají rozhlížet, než přejdou přes přechod, ale jak se chovat ve virtuálním světě, často vědí méně než ony.“ Podle Hejtmánka je pro spoustu lidí nepředstavitelné, jak těžko rozpoznatelné některé scamy dnes jsou. Podvodníci si ze střípků z našich sociálních sítí dokážou lehce poskládat, jakým způsobem k nám mají promlouvat a sestavit tak třeba email přesně nám na míru. Podle Marcela Gajdoše už dnes kreativita podvodníků téměř nezná meze. Popisuje, že mezi nejnebezpečnější podvody současnosti patří takzvané romance scamy. Jejich oběťmi jsou nejčastěji ženy, které uvěří tomu, že člověk, který s nimi chatuje nebo telefonuje, potřebuje pomoci, a někdy tak v návalu emocí podvodníkovi zašlou i miliony korun.

Jakým způsobem vzdělávat o kyberbezpečnosti jednotlivé věkové kategorie bylo velkým tématem druhé části diskuze. Panelisté se shodli, že AI je tématem, o kterém se musí nutně dozvídat všichni občané, od dětí v mateřské školce až po důchodce. Na nejstarší generaci Ivan Bartoš aktuálně cílí originálně: „Snažím se teď do digitálního vzdělávání zapojit šest tisíc knihoven, aby pomáhali těm, kteří nikomu, kromě svého knihovníka, nevěří.“ Podle docenta VŠE Pavla Hnáta je neustálé zabývání se etickými aspekty použití umělé inteligence ve školství sice důležité, ale trochu tato debata zastiňuje to nejdůležitější: tedy podporu mladých lidí, aby se naučili technologii co nejlépe využít. „Jako zradu vnímám, že většina našich studentů je napřed, protože je pro ně technologie úplně přirozená, zatímco učitelé se musí teprve naučit jí důvěřovat.“

To, v čem má česká společnost podle panelistů největší mezery je pochopení, že kyberbezpečnost už dávno není jen otázkou samotných technologií. Ochranné systémy jsou sice účinné, ale na čím dál sofistikovanější útoky samy nestačí. Nejlepší obranou je jejich spojení přímo s uživatelem. A právě proto je podle panelistů nutné se v oblasti AI stále vzdělávat. „Cybersecurity je problém, který řeší technologie a člověk zároveň. Člověk vždy musí přispět a být součástí rozhodnutí a sám o tom přemýšlet,“ uzavírá profesor Pěchouček.

 

Zdroj: Zlatá koruna

www.zlatakoruna.info

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Příměří v Gaze je podle palestinských hnutí blíže než kdy jindy

K dohodě o příměří v Pásmu Gazy "je blíže než kdy jindy". Ve společném prohlášení to v pátek podle agentury AFP oznámily palestinská uskupení Hamás, Islámský džihád a Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP). Předpokladem podle nich ovšem je, že si Izrael nebude klást nové podmínky.

Útočník v Magdeburku neměl zřejmě komplice, uvedli vyšetřovatelé

Útočník v Magdeburku neměl podle zjištění policie komplice. Motiv není zcela jasný, mohl ale souviset se zacházením s uprchlíky. Na tiskové konferenci to dnes odpoledne řekli vyšetřovatelé. Mezi mrtvými je podle nich devítileté dítě a čtyři dospělí, zraněných je 200.

Biden podepsal zákon odvracející omezení chodu vládních úřadů

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který odvrací omezení chodu federálních úřadů. Oznámil to dnes odpoledne SEČ Bílý dům. Zákon Kongres schválil krátce po vypršení termínu financování americké vlády, které je nově zaručeno do 14. března. Návrh nezahrnuje navýšení dluhového stropu Spojených států, které požadoval nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Žádal trest smrti pro Angelu Merkel kvůli migraci, podporoval AfD a Muska. Kdo byl útočník z Magdeburgu?

Policisté vyšetřují motivy útočníka z Madgeburgu, který najel autem do lidí na vánočním trhu a několik jich zabil. Podezřelý, 50letý saúdský psychiatr Taleb Abdulmohsen, žije v Německu již téměř 20 let a podle prvních zpráv německých médií byl zarytým antiislamistou.

Při srážce autobusu s kamionem na jihovýchodě Brazílie zemřelo 22 lidí

Nejméně 22 lidí zemřelo dnes časně ráno místního času na jihovýchodě Brazílie při nehodě autobusu, který po srážce s kamionem začal hořet. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hasiče.

Ukrajina sestřelila 57 z více než stovky dronů, které na ni vyslalo Rusko

Ze 113 dronů vyslaných Rusy během dnešní noci na ukrajinské území se podařilo ukrajinským vzdušným silám do 09:00 (8:00 SEČ) sestřelit 57 z nich, uvedl ruskojazyčný server BBC. Oběti na životech nejsou hlášeny. Ruská strana hlásí útok drony v Kazani.
Reklama

DOPORUČUJEME

Společnost GAC představuje GOVY AirJet, průkopnické letadlo pro budoucnost mobility v malých výškách

Kanton (Kuang-čou) 21. prosince 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Skupina GAC 18. prosince představila svou novou značku létajících automobilů GOVY. Při slavnostním uvedení značky a prezentaci...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Příměří v Gaze je podle palestinských hnutí blíže než kdy jindy

K dohodě o příměří v Pásmu Gazy "je blíže než kdy jindy". Ve společném prohlášení to v pátek podle agentury AFP oznámily palestinská uskupení Hamás, Islámský džihád a Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP). Předpokladem podle nich ovšem je, že si Izrael nebude klást nové podmínky.

Útočník v Magdeburku neměl zřejmě komplice, uvedli vyšetřovatelé

Útočník v Magdeburku neměl podle zjištění policie komplice. Motiv není zcela jasný, mohl ale souviset se zacházením s uprchlíky. Na tiskové konferenci to dnes odpoledne řekli vyšetřovatelé. Mezi mrtvými je podle nich devítileté dítě a čtyři dospělí, zraněných je 200.

Biden podepsal zákon odvracející omezení chodu vládních úřadů

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který odvrací omezení chodu federálních úřadů. Oznámil to dnes odpoledne SEČ Bílý dům. Zákon Kongres schválil krátce po vypršení termínu financování americké vlády, které je nově zaručeno do 14. března. Návrh nezahrnuje navýšení dluhového stropu Spojených států, které požadoval nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Žádal trest smrti pro Angelu Merkel kvůli migraci, podporoval AfD a Muska. Kdo byl útočník z Magdeburgu?

Policisté vyšetřují motivy útočníka z Madgeburgu, který najel autem do lidí na vánočním trhu a několik jich zabil. Podezřelý, 50letý saúdský psychiatr Taleb Abdulmohsen, žije v Německu již téměř 20 let a podle prvních zpráv německých médií byl zarytým antiislamistou.

Při srážce autobusu s kamionem na jihovýchodě Brazílie zemřelo 22 lidí

Nejméně 22 lidí zemřelo dnes časně ráno místního času na jihovýchodě Brazílie při nehodě autobusu, který po srážce s kamionem začal hořet. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hasiče.

Ukrajina sestřelila 57 z více než stovky dronů, které na ni vyslalo Rusko

Ze 113 dronů vyslaných Rusy během dnešní noci na ukrajinské území se podařilo ukrajinským vzdušným silám do 09:00 (8:00 SEČ) sestřelit 57 z nich, uvedl ruskojazyčný server BBC. Oběti na životech nejsou hlášeny. Ruská strana hlásí útok drony v Kazani.

Po útoku v Magdeburku města v Německu zpřísňují bezpečnostní opatření na trzích

Po útoku na vánoční trhy v Magdeburku policie zpřísnila bezpečnostní opatření na trzích i v dalších německých městech. Více policistů bude v ulicích Berlína i několika měst v Sasku-Anhaltsku, jehož je Magdeburk metropolí. Ministři vnitra Saska a Bavorska, na jejichž vánoční trhy jezdí i řada českých návštěvníků, uvedli, že bezpečnost na trzích má prioritu.

Útočníkem na vánočním trhu v Magdeburgu byl lékař ze Saúdské Arábie

Tragická událost, která zasáhla vánoční trh v německém Magdeburgu, si vyžádala životy nejméně dvou lidí, včetně malého dítěte, a zanechala za sebou téměř sedmdesát zraněných. Pachatelem útoku je padesátiletý lékař ze Saúdské Arábie, který v Německu žije od roku 2006. Podle dostupných informací měl muž v minulosti kritické názory na islám i německou migrační politiku.
Reklama
Reklama