Dotyk prstů na nohou je často považován za známku dobré flexibility. Odborníci ale upozorňují, že schopnost dosáhnout na prsty není tím nejdůležitějším pro naše zdraví. Mnohem důležitější je celková mobilita a síla. Jak je to s flexibilitou a co vše ovlivňuje naši schopnost ohnout se bez pokrčení kolen?
Možná si pamatujete školní testy tělesné zdatnosti, kde se hodnotila flexibilita podle toho, jestli se zvládli dotknout prstů na nohou bez pokrčení kolen. Schopnost dotknout se prstů na nohou bez ohýbání kolen ale není jen o délce hamstringů. „Do pohybu jsou zapojeny také lýtkové svaly a dolní zádové svaly,“ vysvětluje fyzioterapeutka Amanda Sachdeva z Hospital for Special Surgery v New Yorku. Kromě flexibility hraje roli i mobilita kloubů a síla svalů, které stabilizují tělo, informuje server HuffPost.
So… Do We Really Need To Be Able To Touch Our Toes? https://t.co/gmy4a6beO4
— HuffPost Women (@HuffPostWomen) September 10, 2024
Proč je celková mobilita důležitější
Přestože dotknutí se prstů na nohou s nataženýma nohama může zdát jako významný ukazatel zdraví, odborníci upozorňují, že důležitější je celková schopnost pohybu. „To, že se nemůžete dotknout prstů, nemusí nutně znamenat, že máte problém s mobilitou. Pokud ale omezená flexibilita ovlivňuje, jak se hýbete, může to být problém,“ dodává Sachdeva. „Důležité je, aby byl pohyb funkční.“
Schopnost dosáhnout na prsty závisí na mnoha faktorech. „Flexibilita se mezi jednotlivci liší,“ upozorňuje fyzioterapeutka Theresa Marko. Lidé mohou mít různé stupně pohyblivosti kloubů a svalového napětí. Není to vždy známka zdravotního problému – někteří lidé mají přirozeně méně pružné vazy a svaly, jiní mohou mít vyšší podíl tukové nebo svalové hmoty, což může ovlivnit jejich pohyblivost.
Pravidelný pohyb je klíčem ke zdraví
Podle odborníků bychom měli klást důraz na celkovou fyzickou aktivitu a pravidelný pohyb, nikoli na to, zda se dokážeme dotknout prstů. Cvičení a pravidelné protahování napomáhá udržovat tkáně pružné a svaly připravené na zátěž. „Když svaly pravidelně pohybujete a zatěžujete, snižuje se pravděpodobnost zranění,“ upozorňuje fyzioterapeut Jason Bracco. Důležité jsou praktické pohyby, jako dřep nebo bezpečné zvedání předmětů.
Jak zlepšit flexibilitu
Pokud chcete zlepšit svou flexibilitu, začněte pomalu. Zkuste zařadit dynamické cviky, jako jsou kroužení pažemi nebo švihy nohama, a statické protahování, například v sedě s nataženýma nohama. Důležité je také posilování funkčních pohybů, které vám pomohou v běžném životě. Odborníci doporučují konzultovat své cíle s fyzioterapeutem, který vám může pomoci vyhodnotit stav vašeho těla a navrhnout individuální cvičební plán.