Inflace v USA za srpen meziročně klesla na 2,5 procenta. V tiskové zprávě o tom informovalo americké ministerstvo práce. Na finančních trzích se tak počítá se snížením sazeb Federálním rezervním systémem (Fed) o čtvrt procentního bodu. Informují o tom Barron´s a NBC.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA za srpen zpomalilo z červencových 2,9 procenta na 2,5 procenta. Na amerických finančních trzích se přitom očekávalo zpomalení tempa růstu inflace na 2,6 procenta, napsal server Barron´s.
Meziměsíční spotřebitelské ceny dosahovaly stejné hodnoty jako v červenci, vzrostly tedy o 0,2 procenta. Jádrová inflace, osekaná od nestálé ceny potravin a energií, v meziročním srovnání zůstala na 3,2 procenta a meziměsíčně vzrostla o 0,3 procenta.
US inflation falls to 2.5%, lower than expectations (2.6%) 👍
— Coin Post (@CoinPostMedia) September 11, 2024
• CPI (MoM) increased by 0.2%, matching both estimates and the previous month’s figure.
• Core CPI (MoM) rose by 0.3%, slightly higher than the 0.2% forecast.
• Core CPI (YoY) remained steady at 3.2%, in line… pic.twitter.com/yA65EsBjB2
Inflace v USA se nachází nejníže od února 2021. Ještě v červnu 2022 dosahovala rekordních 9,1 procenta. Spotřebitelské ceny prudce rostly s pandemií a válkou na Ukrajině. Domácnosti zasáhla krize životních nákladů a svět se ocitl na prahu energetické krize.
Index cen služeb osekaný o energie v srpnu meziměsíčně vzrostl o 0,4 procenta, což je zrychlení z červencových 0,3 procenta. Co se jádrové inflace týče, ta vzrostla v důsledku rostoucích nákladů na bydlení, upozornila televize NBC.
„Cesta k normální inflaci v srpnu narazila na překážku, protože se opět projevily přetrvávající cenové tlaky v oblasti bydlení,“ upozornil analytik Ben Ayers ze společnosti Nationwide. Jinde však tyto tlaky naopak polevují.
Měkké přistání bez recese
Meziroční růst potravin v srpnu zpomalil na 2,1 procenta. Potraviny v USA tak zdražují nejpomaleji minimálně od května 2021. Ceny benzínu na americkém trhu podle ministerstva práce meziročně klesly o více než 10 procent.
Zpomalující inflace, klesající ceny potravin a benzínu, avšak rychleji rostoucí ceny bydlení a služeb, nahrávají očekáváním na amerických finančních trzích, že centrální banka sníží příští týden sazby o čtvrt procentního bodu.
Spekulovalo se také nad snížením sazeb o půl procentního bodu. Relativně nízké snížení sazeb však znamená jen malou úlevu pro spotřebitele. Navíc trvá nějakou dobu, než se dopady zmírnění politiky centrální banky reálně projeví.
Ekonomové jsou ohledně kondice americké ekonomiky optimističtí. Torsten Slok, partner a hlavní ekonom finanční skupiny Apollo Global Managment, označil růst mezd, spotřebitelské výdaje a hrubý domácí produkt (HDP) jako indikátory měkkého přistání americké ekonomiky.
Inflace i nezaměstnanost označil za utlumené faktory s tím, že recese se neobává. „Základem je, že americká ekonomika není v recesi a na obzoru žádné známky recese nejsou,“ poskytl svůj pohled Slok.