Papež František řekl, že američtí voliči budou muset v listopadových prezidentských volbách učinit volbu „menšího zla“. Zkritizoval oba prezidentské kandidáty, píše CNN, AP News a další servery.
Podle papeže jsou protiimigrační politika bývalého prezidenta Donalda Trumpa a podpora potratů ze strany viceprezidentky Kamaly Harris „proti životu“.
Pope Francis scolds Trump and Harris, instructs American voters on election choice : Pick ‘the lesser evil’ https://t.co/ByMBv91tsZ pic.twitter.com/v9UHv1xsZ1
— New York Post (@nypost) September 13, 2024
„Člověk si musí vybrat menší zlo. Kdo je menší zlo? Ta dáma, nebo ten pán? Nevím,“ řekl František během tiskové konference v papežském letadle s odkazem na Harrisovou a Trumpa. „Každý, kdo má svědomí, by se nad tím měl zamyslet,“ cituje hlavu církve CNN.
„Oba jsou proti životu. Jak ten, kdo chce vyhnat migranty, tak ta, co chce zabíjet děti,” upřesnil podle AP News.
František se k politice vyjadřuje hlasitěji než jeho předchůdci a usiluje o větší otevřenost katolické církve. Ačkoli důsledně a důrazně hájí učení katolické církve, že potrat je úmyslné zničení lidského života, František také trvá na tom, že jej nelze izolovat od jiných otázek týkajících se lidského života, včetně imigrace.
„Posílat migranty pryč… to je něco strašného, je v tom zlo. Poslat pryč dítě z lůna matky je vražda, protože tam je život. O těchto věcech musíme mluvit jasně,“ řekl.
Spor s biskupy
Papež František se již dříve hlasitěji vyjadřoval k politickým otázkám. Signalizoval progresivnější postoje tím, že povolil kněžím odpouštět potraty a povolil požehnání párům stejného pohlaví. Také opakovaně varoval před klimatickými změnami.
Diskutoval s katolickými biskupy v USA, kteří trvají na tom, že potraty jsou „prvořadým“ problémem. Argumentoval, že v případě těžké situace migrantů jde také o obranu života. V roce 2016 František označil plán tehdejšího prezidentského kandidáta Trumpa postavit zeď, která by zabránila migrantům překročit americko-mexickou hranici, za „nekřesťanský“.
A když biskupové v roce 2021 diskutovali o tom, zda odepřít přijímání veřejným činitelům, kteří podporují právo na potrat, včetně prezidenta Joea Bidena, František je vyzval, aby se rozhodovali z „pastoračního“, nikoli politického hlediska. Papež uvedl, že nikdy nikomu neodepřel přijímání.
Katolíci jsou rozděleni na dvě poloviny
František také v minulosto kritizoval páry, které se rozhodnou mít raději domácí zvířata než děti. Tím se ztotožnil s názory, které vyjádřil Trumpův protikandidát, senátor JD Vance, konvertovaný katolík, který se ženám bez dětí posmíval jako „bezdětným kočičím matkám“. Lidi, co nemají děti, Vance označil za sociopaty.
Američtí katolíci mají také různé názory. Podle Pew Research se 52 procent registrovaných katolíků označuje za republikány nebo se k nim přiklání. 44 procent se pak hlásí nebo přiklání k demokratům.
V roce 2020 byli katoličtí voliči podle Pew rozděleni: 50 procent volilo Bidena a 49 procent podpořilo Trumpa. Většina katolíků – 61 procent – se však domnívá, že potraty by měly být legální ve všech nebo většině případů.