Maďarská metropole Budapešť a polské město Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny. Na řadě míst lidé pomáhají stavět zábrany z pytlů s pískem, informovala dnes agentura AP.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána nasadila vojáky, aby posílili bariéry podél Dunaje. Tisíce dobrovolníků pomáhají plnit pytle s pískem v desítkách obcí na břehu řeky. Ve městech Visegrád a Szentendre severně od Budapešti úřady nainstalovaly mobilní hráze.
Budapest and Poland's Wroclaw reinforce their river banks ahead of more flooding in central Europe https://t.co/xzu1Aa7ELu
— The Washington Times (@WashTimes) September 17, 2024
V Budapešti byla uzavřena některá nábřeží, která by později během dne mohla zatopit stoupající hladina Dunaje. Uzavřena byla také část Markétina ostrova v centru města, lidé zde ve snaze ochránit tuto rekreační oblast rozmístili desetitisíce pytlů s pískem.
V polské Vratislavi strávili hasiči a vojáci noc zpevňováním říčních náspů pytli s pískem. „Přijal jsem pesimistický scénář: musíme být připravení na každou variantu. Nenecháme se uklidnit lepšími předpověďmi a budeme se chystat na nejtěžší situaci,“ řekl dnes v televizi Polsat News primátor dolnoslezské metropole Jacek Sutryk. Podle něho se nyní očekává, že největší povodňová vlna město zasáhne ve čtvrtek a vážná situace potrvá do konce týdne.
Vratislavská městská zoologická zahrada, která se nachází podél řeky Odry, dnes vyzvala dobrovolníky, aby přišli pomoci plnit pytle s pískem, a zajistit tak protipovodňové valy. „My i naše zvířata budeme za vaši pomoc nesmírně vděční,“ uvedla zoo. Během krátké doby přišlo více než 50 lidí, které zoo potřebovala. „Odezva byla ohromná,“ řekla zástupkyně zoologické zahrady Joanna Rańdová. Při záplavách v roce 1997 voda zaplavila část zahrady.
Polské úřady napustily ze tří čtvrtin suchý poldr Dolní Ratiboř nedaleko českých hranic, aby zabránily překryvu povodňových vln na Odře a Nise, který nastal při rozsáhlých záplavách v roce 1997.
Tuskova vláda vyhlásila v postižených oblastech na jihu Polska stav přírodní katastrofy a vyčlenila jednu miliardu zlotých (5,9 miliardy korun) na likvidaci škod po povodních.